Aktualności:

Numer 1(247)    styczeń 2006Numer 1(247)    styczeń 2006
fot.
2010 IX 08 Za zabitych i wypędzonych

Zaupokojne nabożeństwo za zabitych podczas chorwackiej operacji wojskowej „Burza” w 1995 roku odprawił w soborze św. Marka w Belgradzie patriarcha serbski Ireneusz. Piętnaście lat temu podczas wojennych działań, których celem było ostateczne zlikwidowanie republiki serbskiej Krajiny, zginęło bez wieści około 2000 Serbów, a 220 tys. zostało wypędzonych z ziemi, na której żyli od wieków. Później podczas operacji „Mistral”, przeprowadzonej na terytorium sąsiedniej Bośni i Hercegowiny, zabito 655 i wypędzono 125 tys. Serbów.
W nabożeństwie wziął udział prezydent Serbii Borys Tadić i wicepremier Jovan Krkobabić.
Zwracając się do wiernych, patriarcha Ireneusz powiedział, że wina ludzi, którzy zginęli piętnaście lat temu, polegała na tym, że po pierwsze byli prawosławnymi, a po drugie Serbami. Zdaniem patriarchy, do tego nieustającego przestępstwa dochodzi w końcu XX i na początku XXI wieku, w czasie, kiedy świat zachwyca się nauką, demokracją, filozofią i sztuką.
Najtragiczniejsze jest to, że to przestępstwo trwa, świat patrzy na to i nic nie robi, żeby znaleźć mogiły zabitych – podkreślił patriarcha i dodał, że wypędzeni piętnaście lat temu i teraz doznają wielkich cierpień. Chcą, ale nie mogą wrócić do swych rodzimych domów, a ci, którzy wrócili, żyją w strachu i niepewności. Zwierzchnik serbskiej Cerkwi powiedział, że to samo dzieje się z Serbami w Kosowie i Metochii.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Nagrody Księcia Ostrogskiego przyznane - Anna Radziukiewicz
Kilkunastoosobowa Kapituła Nagrody Księcia Konstantego Ostrogskiego, obradująca po raz 31 pod kierunkiem posła Eugeniusza Czykwina, redaktora naczelnego Przeglądu Prawosławnego, przyznała 11 stycznia nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju duchowości, myśli i kultury prawosławnej oraz działania na rzecz jednoczenia chrześcijan. Nagrodzono już 128 osób i instytucji z wielu krajów i kilku kontynentów, w tym hierarchów, teologów, muzyków, ikonopisców, pisarzy, architektów, slawistów, historyków. Nagroda nie zna granic państwowych i konfesyjnych. W tym roku laureatami zostali: (więcej...)
Piękny jubileusz - Eugeniusz Czykwin
Aleksander Naumow, a dla wielu z nas Alik, ukończył 70 lat. By uczcić profesora światowej klasy – tak jubilata określił arcybiskup Jakub – do Supraśla przybyło całe grono polskich slawistów, z których większość to uczniowie Alika. Głównym akcentem jubileuszu była konferencja naukowa, w czasie której zaprezentowano referaty przygotowane do specjalnego, dziesiątego tomu Latopisów Akademii Supraskiej „Wieniec Chwalenija. Studia Ofiarowane Profesorowi Aleksandrowi Naumowowi na jubileusz 70-lecia”. W czasie wystąpień, w konferencji uczestniczyli m.in. prof. prof. Teresa Chyczewska-Hennel, Tomasz Kempa, Mirosław Piotr Kruk, Jan Stradomski, Marzanna Kuczyńska – naukowcy często odwoływali się do dorobku naukowego profesora Naumowa, podkreślając jego ogromny wkład w badania cerkiewnosłowiańskiej literatury. (więcej...)
Czyja ulica? - Eugeniusz Czykwin
W kwietniu 2018 roku Rada Miasta Białystok głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy mieli wówczas większość w Radzie, jednej z ulic w Białymstoku nadała imię mjr. Zygmunta Szendzielorza ps. „Łupaszka”. Decyzja podzieliła białostoczan, gdyż dla wielu, nie tylko prawosławnych, mieszkańców regionu, także mniejszości litewskiej, Łupaszka to zbrodniarz. Po wyborach samorządowych Rada Miasta już w nowym składzie zmieniła nazwę ulicy na „Podlaską”. Uchwałę w tej sprawie w listopadzie ubiegłego roku uchylił wojewoda podlaski, a jego decyzję Rada zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który podejmie ostateczną decyzję. (więcej...)
Ustawa o wolności wolność odbiera - Andrzej Charyło
W nocy z 26 na 27 grudnia 2019 roku parlament Czarnogóry na wniosek Rady Ministrów uchwalił ustawę „O wolności wyznania i statusie prawnym wspólnot religijnych”, odrzucając wszystkie 253 poprawki, w tym 117 zaproponowanych przez Serbską Cerkiew Prawosławną. Za przyjęciem aktu głosowało 45 posłów, czyli wszyscy, którzy uczestniczyli w posiedzeniu. Nie było głosów sprzeciwu i wstrzymujących się, ponieważ rozpatrywanie ustawy odbyło się po bójce i zatrzymaniu przez policję wszystkich posłów opozycji, którzy próbowali nie dopuścić do przyjęcia regulacji prawnej, naruszającej prawa kanonicznej Cerkwi prawosławnej w Czarnogórze. Głosowanie przeprowadzono przy masowych protestach, które ogarnęły cały kraj. Manifestacje odbywały się w stolicy, Podgoricy, a także w największych czarnogórskich miastach, w Nikšiciu, Pljewlji, Barze, Budwie, Bijelo Polje, Berane, Kotorze. (więcej...)