Aktualności:

Numer 6(396)    Czerwiec 2018Numer 6(396)    Czerwiec 2018
fot.
2016 II 08 O prześladowaniu chrześcijan

Sprawozdanie o prześladowaniu chrześcijan w listopadzie 2015 roku opublikował, na portalu Gatestone Institute, znany islamista koptyjskiego pochodzenia Raymond Ibrahim. Spośród 2184 syryjskich uchodźców, którzy oficjalnie przybyli do USA, tylko 53 jest chrześcijanami, pozostali to muzułmanie. „Tak więc, mimo że syryjscy chrześcijanie stanowią co najmniej 10 procent ludności Syrii i są najbardziej prześladowaną grupą ludności, wśród przyjętych przez USA uchodźców stanowią jedynie 2 procenty” – podkreśla autor.
Co więcej, Stany Zjednoczone nie okazują chrześcijanom jakichkolwiek preferencji i upowszechniają bezwstydne kłamstwa, że chrześcijan w Syrii prześladuje prezydent Bashar al- Asad, a nie islamiści – informował o tym m.in. kandydat na prezydenta Jeb Bush. Tymczasem to właśnie świecki reżim Asada bronił chrześcijańskich wspólnot przed prześladowaniami radykalnych islamistów, a wielu chrześcijańskich uchodźców z Iraku uratowało się od prześladowań dżihadystów w bezpiecznej Syrii.
W listopadzie 2015 roku Ignacy Efrem III, patriarcha Syryjskiego Kościoła Katolickiego, oskarżył rządy zachodnich krajów o podżeganie konfliktu w Syrii i zdradę wschodnich chrześcijan, podkreśla się w raporcie.Zwraca się też uwagę na antychrześcijańskie i proislamskie nastroje, które przejawiły się w omawianym miesiącu w szkołach Wielkiej Brytanii i USA.
Uczniów dawnej Akademii Oldknow w Birmingham zmuszano do śpiewania podczas specjalnych zebrań antychrześcijańskich hymnów. Wykładowca Akademii Asif Khan kazał uczniom powtarzać slogany: „Czy wierzymy w Boże Narodzenie?” – Nie, „Czy Jezus Chrystus urodził się w Betlejem? – Nie. „Czy wysyłamy kartki z okazji Bożego Narodzenia” – Nie. „Czy świętujemy Boże Narodzenie?” – Nie. Komisja departamentu oświaty, po wizycie w szkole, podkreśliła, że panuje tam atmosfera strachu, nauczyciele są zastraszani przez współpracowników muzułmanów, rodzice skarżą się na propagandę islamu.
W USA nauczyciel klasy siódmej w szkole średniej w Hattington Beach, zamiast realizować program szkolny, proponował uczniom śpiewanie pieśni o Allachu i walce o islam. Rodzice dowiedzieli się o tym przypadkiem, kiedy uczniowie przynieśli do domu zadany do nauczenia się na pamięć tekst islamskiego utworu.
W Wielkiej Brytanii, w West Yorkshire, napadnięto na byłego muzułmanin Nissana Hussaina, zadając mu trzynaście ciosów. Zdaniem Nissana stał się obiektem ataków po 1996 roku, kiedy wraz ze rodziną przyjął chrześcijaństwo. W 2008 roku jego nazwisko pojawiło się w spisie konwertytów. Miejscowi muzułmanie wypędzili go wtedy z domu, zaczęli napadać na jego rodzinę na ulicy. – Nasze życie stale jest zagrożone, to już nie jest Anglia. Idea „wielokulturowości” upadła, idea Davida Camerona o „dużej społeczności” też, myślę, że zarówno my jak i oni od dawna żyjemy według różnych praw – powiedział Hussain.
W Hiszpanii 2 listopada grupa muzułmanów dokonała napaści na kościół Carmen w Rincon de la Victoria, niszcząc drewniane posągi Przenajświętszej Dziewicy, Jezusa na krzyżu.
Miesiąc wcześniej aresztowano w tym mieście Marokańczyka, który z okrzykiem „Allach akbar” próbował rozbić statuę Bogarodzicy.
W czołówce islamskich krajów, w których chrześcijanie poddawani są największym prześladowaniom, nieodmiennie znajduje się Pakistan.
PAKISTAN. 9 listopada Sana John, trzynastoletnia chrześcijańska dziewczynka, została porwana i zmuszona do przejścia na islam.
Kilka dni później członkowie muzułmańskiej rodziny porwali i zbili ośmioletnią dziewczynkę Parvashu za związek jej wujka z muzułmańską dziewczyną.
Sarę Bibi, inną ośmioletnią dziewczynkę, nauczyciel pobił i zamknął w szkolnej toalecie za to, że skorzystała z WC dla muzułmanów.
Czterech muzułmanów ostrzelało w Lahore chrześcijańskiego aktywistę Aslama Masih.
Grupa mężczyzn w maskach podpaliła budynek stacji telewizyjnej Gawahi TV w Karaczi. Założona w 2013 roku stacja nadawała programy o tematyce chrześcijańskiej, oglądane przez 12-milionowe audytorium na terenie całego Pakistanu.
BANGLADESZ. 18 listopada trzech mężczyzn napadło na ks. Piero Parolari, 64-letniego misjonarza, który pracował w szpitalu San Vincent od 1985 roku. Duchowny cudem uszedł z życiem.
5 listopada cztery katolickie rodziny cudem uniknęły śmierci z rąk grupy muzułmanów, którzy oskarżyli je o czary. Przed podpaleniem domu atakujący starali się zamknąć drzwi, żeby wszyscy domownicy, włącznie z małymi dziećmi, spłonęli żywcem.
INDONEZJA. Od 2006 roku, po wejściu w życie „ustawy o religijnej jedności”, w Indonezji zamknięto ponad tysiąc chrześcijańskich świątyń. Warunkiem ich funkcjonowania są podpisy co najmniej 60 przedstawicieli innych religii, tzn. muzułmanów, oraz praktycznie nieosiągalna zgoda lokalnych władz.
IRAK. Terroryści z Państwa Islamskiego zaatakowali katolicki klasztor sióstr dominikanek Świętej Katarzyny ze Sieny.
Asyryjscy chrześcijanie, jazydzi i inne religijne mniejszości protestują przeciwko prawu o określeniu religijnej przynależności osób niepełnoletnich.
Parlament Iraku przyjął bowiem ustawę, na mocy której dzieci do 18 roku życia nie mają prawa wybierać religii, przyjmują ją po ojcu. Zgodnie z nowymi poprawkami, jeśli ojciec przyjmuje islam, to i dziecko staje się muzułmaninem. Tak samo jeśli matka wychodzi za mąż za muzułmanina.
IRAN. Czternastu chrześcijan, w tym konwertytów z islamu, zostało aresztowanych po akcji służb specjalnych przeprowadzonych w tzw. domowych kościołach. Większość zatrzymanych to byli członkowie zamkniętego w 2012 roku kościoła Emmanuel w Teheranie. Miejsce przetrzymywania 14 chrześcijan w dalszym ciągu pozostaje nieznane.
LIBIA. Dwóch chrześcijan, Wasfi Bakhit i jego brat Michael Fahmy, zginęli od strzału w głowę 13 listopada nieopodal Al-Humsa. Na początku 2015 roku bojownicy Państwa Islamskiego zabili także 20 chrześcijan, którzy przyjechali do Libii do pracy.
EGIPT. 26-letnia Marwa Ahmed, która przyjęła chrześcijaństwo i wyszła za mąż za chrześcijanina, został zabita przez swych najbliższych. Mimo że z mężem wyjechała do Aleksandrii i urodziła tam dwoje dzieci, została odnaleziona i porwana przez wujka i braci. To właśnie wujek miał zmusić młodszą siostrę Marwy do jej zabicia.
Chrześcijanin Bishoy Kamal, żołnierz odbywający służbę wojskową w bazie w Kairze, został zabity przez swych kolegów w mundurach. W tym samym miesiącu za odmowę przyjęcia islamu dokonano jeszcze kilku zabójstw żołnierzy chrześcijan.
12 listopada trzech uzbrojonych mężczyzn ostrzelało ewangelicki kościół u stóp piramid w Gizie. W tym samym czasie w mieście Raszid były islamski sędzia Muhammad Kemal ze swymi synami starał się zburzyć cerkiew, informując że nabył ją na własność.
JEMEN. Dwóch byłych muzułmanów, którzy przyjęli chrześcijaństwo, zastało zabitych przez dżihadystów.
KENIA. Rodzina Hassana Ali za porzucenie islamu ledwo uniknęła pogromu z rąk swoich najbliższych. jedenastego listopada wieczorem uzbrojeni w noże krewni włamali się do ich domu. Hassan zdołał uciec przez okno, ale muzułmanie pojmali żonę i dzieci i odprawili ich do domu rodziców. Dziadkowie zmuszają córkę. by wyrzekła się swojej wiary, a dzieci do chodzenia do medresy (szkoły teologicznej). Nie mają prawa widzieć się z ojcem.
W mieście Tirib muzułmanie w ciągu miesiąca podpalili dwa ewangelickie kościoły „Wiara” i „Jedność”. W przeddzień ataku przywódcy wspólnot chrześcijańskich otrzymywali pogróżki z apelami, by zaprzestali nawracać miejscowych mieszkańców na chrześcijaństwo.
NIGERIA. W środkowej Nigerii muzułmanie z plemienia Hausa-Fulani regularnie przeprowadzają czystki religijne. Plemiona pastuchów starają się oczyścić ziemie z chrześcijan z nie mniejszym fanatyzmem niż okryta złą sławą organizacja dżihadystów Boko Haram.
Według danych nigeryjskiej organizacji, przez półtora roku muzułmanie zabili co najmniej 1484 chrześcijan (532 mężczyzn, 507 kobiet, 445 dzieci), w wyniku napaści rany otrzymało 2388 chrześcijan (1069 mężczyzn, 817 kobiet, 502 dzieci), zniszczono i zburzono 171 świątyń, 314 domów i 39 sklepów chrześcijan.
oprac. Ałła Matreńczyk

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Nagrody Księcia Ostrogskiego przyznane - Anna Radziukiewicz
Kilkunastoosobowa Kapituła Nagrody Księcia Konstantego Ostrogskiego, obradująca po raz 31 pod kierunkiem posła Eugeniusza Czykwina, redaktora naczelnego Przeglądu Prawosławnego, przyznała 11 stycznia nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju duchowości, myśli i kultury prawosławnej oraz działania na rzecz jednoczenia chrześcijan. Nagrodzono już 128 osób i instytucji z wielu krajów i kilku kontynentów, w tym hierarchów, teologów, muzyków, ikonopisców, pisarzy, architektów, slawistów, historyków. Nagroda nie zna granic państwowych i konfesyjnych. W tym roku laureatami zostali: (więcej...)
Piękny jubileusz - Eugeniusz Czykwin
Aleksander Naumow, a dla wielu z nas Alik, ukończył 70 lat. By uczcić profesora światowej klasy – tak jubilata określił arcybiskup Jakub – do Supraśla przybyło całe grono polskich slawistów, z których większość to uczniowie Alika. Głównym akcentem jubileuszu była konferencja naukowa, w czasie której zaprezentowano referaty przygotowane do specjalnego, dziesiątego tomu Latopisów Akademii Supraskiej „Wieniec Chwalenija. Studia Ofiarowane Profesorowi Aleksandrowi Naumowowi na jubileusz 70-lecia”. W czasie wystąpień, w konferencji uczestniczyli m.in. prof. prof. Teresa Chyczewska-Hennel, Tomasz Kempa, Mirosław Piotr Kruk, Jan Stradomski, Marzanna Kuczyńska – naukowcy często odwoływali się do dorobku naukowego profesora Naumowa, podkreślając jego ogromny wkład w badania cerkiewnosłowiańskiej literatury. (więcej...)
Czyja ulica? - Eugeniusz Czykwin
W kwietniu 2018 roku Rada Miasta Białystok głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy mieli wówczas większość w Radzie, jednej z ulic w Białymstoku nadała imię mjr. Zygmunta Szendzielorza ps. „Łupaszka”. Decyzja podzieliła białostoczan, gdyż dla wielu, nie tylko prawosławnych, mieszkańców regionu, także mniejszości litewskiej, Łupaszka to zbrodniarz. Po wyborach samorządowych Rada Miasta już w nowym składzie zmieniła nazwę ulicy na „Podlaską”. Uchwałę w tej sprawie w listopadzie ubiegłego roku uchylił wojewoda podlaski, a jego decyzję Rada zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który podejmie ostateczną decyzję. (więcej...)
Ustawa o wolności wolność odbiera - Andrzej Charyło
W nocy z 26 na 27 grudnia 2019 roku parlament Czarnogóry na wniosek Rady Ministrów uchwalił ustawę „O wolności wyznania i statusie prawnym wspólnot religijnych”, odrzucając wszystkie 253 poprawki, w tym 117 zaproponowanych przez Serbską Cerkiew Prawosławną. Za przyjęciem aktu głosowało 45 posłów, czyli wszyscy, którzy uczestniczyli w posiedzeniu. Nie było głosów sprzeciwu i wstrzymujących się, ponieważ rozpatrywanie ustawy odbyło się po bójce i zatrzymaniu przez policję wszystkich posłów opozycji, którzy próbowali nie dopuścić do przyjęcia regulacji prawnej, naruszającej prawa kanonicznej Cerkwi prawosławnej w Czarnogórze. Głosowanie przeprowadzono przy masowych protestach, które ogarnęły cały kraj. Manifestacje odbywały się w stolicy, Podgoricy, a także w największych czarnogórskich miastach, w Nikšiciu, Pljewlji, Barze, Budwie, Bijelo Polje, Berane, Kotorze. (więcej...)