Aktualności:

Numer 2(416)    Luty 2020Numer 2(416)    Luty 2020
fot.Andrzej Charyło
2006 XII 07 Intronizacja zwierzchnika

Intronizacja nowego zwierzchnika Cypryjskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolity Chryzostoma II, odbyła się 12 listopada w Nikozji.
   Przy śpiewie Aksios (godny) 65- letni Chryzostom II wszedł na pozłacany tron w nikozyjskim soborze św. Jana i wziął do rąk berło – symbol władzy arcybiskupa Cypru.
   Zwierzchnika cypryjskiej Cerkwi wybrano 5 listopada 2006 roku w Nikozji. Arcybiskupem Nowej Justyniany i całego Cypru został locum tenens arcybiskupiego tronu, metropolita Pafos Chryzostom. Nowy zwierzchnik zastąpił 79- letniego arcybiskupa Chryzostoma I, który cierpi na chorobę Altzheimera, i od kilku lat nie może wypełniać swoich obowiązków.
   Zgodnie z przekazem, Cerkiew cypryjską założył św. apostoł Barnaba 1900 lat temu. Na soborze w Efezie w 431 roku (trzecim powszechnym) wspólnota otrzymała pełną autonomię. Cypr był wtedy częścią imperium bizantyńskiego. W Cerkwi tej do dziś przetrwało wiele tradycji i obrzędów z tamtych czasów. Podczas uroczystości Chryzostomowi II założono czerwoną mantiję, która w starożytności była przywilejem cesarzy. Arcybiskupi cypryjscy otrzymali prawo ubierania się w purpurę (porfir) od cesarza Zenona 1600 lat temu.
   Nowy zwierzchnik zapisał swoje imię czerwonym atramentem do Ustawu Arcybiskupów – księgi, w której zaznaczane są najważniejsze wydarzenia w historii Cerkwi. Jeden z członków Świętego Synodu wręczył mu berło. Prawo arcybiskupa do podpisywania się czerwonym atramentem i berła, a nie arcybiskupiego żezła, także było przywilejem, nadanym przez cesarza Zenona na znak autonomii Cypryjskiej Cerkwi.
   W pierwszym kazaniu arcybiskup Chryzostom podkreślił, że cypryjska Cerkiew nadal będzie uczestniczyć w procesie zjednoczenia wyspy: Cerkiew w żaden sposób i w żadnych okolicznościach nie może zgodzić się z postanowieniami, które nie respektują praw człowieka i podstawowych swobód wszystkich przestrzegających prawa mieszkańców Cypru.
   Arcybiskup Chryzostom nie popierał ONZ-owskiego planu ponownego połączenia wyspy, który cypryjscy Grecy zdecydowaną większością głosów w kwietniu 2004 roku ostatecznie odrzucili. Władyka był wówczas metropolitą Pafos. Jego zdaniem, przyczyna podziału wyspy nie leży w konflikcie między etnicznymi Grekami i Turkami, a w polityce Ankary. – Nic nie dzieli nas z naszymi rodakami, Turkami - Cypryjczykami. Wiele lat żyliśmy w pokoju. Nas nie niepokoi głos muezzina – powiedział arcybiskup – ale obraża nas turecka okupacja, jesteśmy zaniepokojeni pogwałceniem przez Turcję wszystkich praw Cypryjczyków.
   W uroczystości intronizacji wzięli udział arcybiskup Aten i całej Grecji Chrystodulos, biskupi lokalnych Cerkwi, przedstawiciele ormiańskiej, maronickiej, katolickiej i anglikańskiej wspólnoty Cypru, a także prezydent wyspy Tassos Papadopulos i przedstawiciele rządu Grecji.
   Nowy arcybiskup Cypru Chryzostom urodził się 10 kwietnia 1941 roku we wsi Tala, niedaleko Pafos. Ukończył wydział teologii na Ateńskim Uniwersytecie. W 1972 roku przyjął święcenia kapłańskie, wkrótce potem biskupie. Przez cały czas był metropolitą Pafos. Jest jednym z najstarszych według chirotonii i najbardziej wpływowych hierarchów cypryjskiej Cerkwi.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Nagrody Księcia Ostrogskiego przyznane - Anna Radziukiewicz
Kilkunastoosobowa Kapituła Nagrody Księcia Konstantego Ostrogskiego, obradująca po raz 31 pod kierunkiem posła Eugeniusza Czykwina, redaktora naczelnego Przeglądu Prawosławnego, przyznała 11 stycznia nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju duchowości, myśli i kultury prawosławnej oraz działania na rzecz jednoczenia chrześcijan. Nagrodzono już 128 osób i instytucji z wielu krajów i kilku kontynentów, w tym hierarchów, teologów, muzyków, ikonopisców, pisarzy, architektów, slawistów, historyków. Nagroda nie zna granic państwowych i konfesyjnych. W tym roku laureatami zostali: (więcej...)
Piękny jubileusz - Eugeniusz Czykwin
Aleksander Naumow, a dla wielu z nas Alik, ukończył 70 lat. By uczcić profesora światowej klasy – tak jubilata określił arcybiskup Jakub – do Supraśla przybyło całe grono polskich slawistów, z których większość to uczniowie Alika. Głównym akcentem jubileuszu była konferencja naukowa, w czasie której zaprezentowano referaty przygotowane do specjalnego, dziesiątego tomu Latopisów Akademii Supraskiej „Wieniec Chwalenija. Studia Ofiarowane Profesorowi Aleksandrowi Naumowowi na jubileusz 70-lecia”. W czasie wystąpień, w konferencji uczestniczyli m.in. prof. prof. Teresa Chyczewska-Hennel, Tomasz Kempa, Mirosław Piotr Kruk, Jan Stradomski, Marzanna Kuczyńska – naukowcy często odwoływali się do dorobku naukowego profesora Naumowa, podkreślając jego ogromny wkład w badania cerkiewnosłowiańskiej literatury. (więcej...)
Czyja ulica? - Eugeniusz Czykwin
W kwietniu 2018 roku Rada Miasta Białystok głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy mieli wówczas większość w Radzie, jednej z ulic w Białymstoku nadała imię mjr. Zygmunta Szendzielorza ps. „Łupaszka”. Decyzja podzieliła białostoczan, gdyż dla wielu, nie tylko prawosławnych, mieszkańców regionu, także mniejszości litewskiej, Łupaszka to zbrodniarz. Po wyborach samorządowych Rada Miasta już w nowym składzie zmieniła nazwę ulicy na „Podlaską”. Uchwałę w tej sprawie w listopadzie ubiegłego roku uchylił wojewoda podlaski, a jego decyzję Rada zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który podejmie ostateczną decyzję. (więcej...)
Ustawa o wolności wolność odbiera - Andrzej Charyło
W nocy z 26 na 27 grudnia 2019 roku parlament Czarnogóry na wniosek Rady Ministrów uchwalił ustawę „O wolności wyznania i statusie prawnym wspólnot religijnych”, odrzucając wszystkie 253 poprawki, w tym 117 zaproponowanych przez Serbską Cerkiew Prawosławną. Za przyjęciem aktu głosowało 45 posłów, czyli wszyscy, którzy uczestniczyli w posiedzeniu. Nie było głosów sprzeciwu i wstrzymujących się, ponieważ rozpatrywanie ustawy odbyło się po bójce i zatrzymaniu przez policję wszystkich posłów opozycji, którzy próbowali nie dopuścić do przyjęcia regulacji prawnej, naruszającej prawa kanonicznej Cerkwi prawosławnej w Czarnogórze. Głosowanie przeprowadzono przy masowych protestach, które ogarnęły cały kraj. Manifestacje odbywały się w stolicy, Podgoricy, a także w największych czarnogórskich miastach, w Nikšiciu, Pljewlji, Barze, Budwie, Bijelo Polje, Berane, Kotorze. (więcej...)