Aktualności:

Numer 4(262)    kwiecień 2007Numer 4(262)    kwiecień 2007
fot.
2007 III 12 Nie dla planu Marttii Achtisaari

Plan uregulowania przyszłości Kosowa, przedłożony przez specjalnego wysłannika ONZ Martti Achtisaariego, zdecydowanie odrzuciła Serbska Cerkiew Prawosławna. Zaapelowałado „wszystkich odpowiedzialnych działaczy międzynarodowej społeczności”, by nie dopuścili do realizacji niebezpiecznych zamierzeń pewnych kręgów, które chcą doprowadzić do odebrania Serbii, jednemu z najstarszych państw Europy, najcenniejszą część jej terytorium – Kosowo.
   „Pokojowa przyszłość nie może opierać się na dyktacie gołej siły, lecz na uznaniu zasady, zgodnie z którą każdy ma prawo do swojej godności i jednakowe możliwości” – czytamy w dokumencie Synodu Serbskiej Cerkwi.
   „ Bóg jest wieczny, a każda władza mija” – podkreślają autorzy i przypominają, że Kosowo i Metochia są zamieszkałe przez Serbów od ponad tysiąca lat, a do wielkich migracji serbskich były wyłącznie serbskie.
   Kraina ta należy do Serbii na mocy aktów prawa międzynarodowego, w tym także bukaresztańskiego traktatu z 1913 roku i porozumienia paryskiego z 1995. Mimo to, podkreślają serbscy biskupi, „polityk o imieniu Martti Achtisaari uznaje nie siłę prawa, lecz prawo siły”.
   Zdaniem serbskiego synodu swój genialny plan były prezydent Finlandii powinien był zastosować we własnym kraju.
   Prezydent Serbii Borys Tadicz na zakończenie rozmów z Martti Achtisaarim także powiedział, że odrzuca przedłożony plan, już zaakceptowany przez USA i Unię Europejską – otwiera on bowiem drogę do niepodległości Kosowa. Prezydent dodał jednakże, że szereg propozycji dotyczących ochrony cerkwi i monasterów w tym regionie „zostanie dokładnie przeanalizowanych”.
   Losem Kosowa martwi się Rosyjska Cerkiew Prawosławna.
   – Bardzo przeżywamy, to że w Kosowie niszczone są cerkwie i monastery za milczącą zgodą tych, którzy powinni byli podnieść głos w ich obronie – powiedział patriarcha Aleksy II na bożonarodzeniowym spotkaniu z dziennikarzami.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Nagrody Księcia Ostrogskiego przyznane - Anna Radziukiewicz
Kilkunastoosobowa Kapituła Nagrody Księcia Konstantego Ostrogskiego, obradująca po raz 31 pod kierunkiem posła Eugeniusza Czykwina, redaktora naczelnego Przeglądu Prawosławnego, przyznała 11 stycznia nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju duchowości, myśli i kultury prawosławnej oraz działania na rzecz jednoczenia chrześcijan. Nagrodzono już 128 osób i instytucji z wielu krajów i kilku kontynentów, w tym hierarchów, teologów, muzyków, ikonopisców, pisarzy, architektów, slawistów, historyków. Nagroda nie zna granic państwowych i konfesyjnych. W tym roku laureatami zostali: (więcej...)
Piękny jubileusz - Eugeniusz Czykwin
Aleksander Naumow, a dla wielu z nas Alik, ukończył 70 lat. By uczcić profesora światowej klasy – tak jubilata określił arcybiskup Jakub – do Supraśla przybyło całe grono polskich slawistów, z których większość to uczniowie Alika. Głównym akcentem jubileuszu była konferencja naukowa, w czasie której zaprezentowano referaty przygotowane do specjalnego, dziesiątego tomu Latopisów Akademii Supraskiej „Wieniec Chwalenija. Studia Ofiarowane Profesorowi Aleksandrowi Naumowowi na jubileusz 70-lecia”. W czasie wystąpień, w konferencji uczestniczyli m.in. prof. prof. Teresa Chyczewska-Hennel, Tomasz Kempa, Mirosław Piotr Kruk, Jan Stradomski, Marzanna Kuczyńska – naukowcy często odwoływali się do dorobku naukowego profesora Naumowa, podkreślając jego ogromny wkład w badania cerkiewnosłowiańskiej literatury. (więcej...)
Czyja ulica? - Eugeniusz Czykwin
W kwietniu 2018 roku Rada Miasta Białystok głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy mieli wówczas większość w Radzie, jednej z ulic w Białymstoku nadała imię mjr. Zygmunta Szendzielorza ps. „Łupaszka”. Decyzja podzieliła białostoczan, gdyż dla wielu, nie tylko prawosławnych, mieszkańców regionu, także mniejszości litewskiej, Łupaszka to zbrodniarz. Po wyborach samorządowych Rada Miasta już w nowym składzie zmieniła nazwę ulicy na „Podlaską”. Uchwałę w tej sprawie w listopadzie ubiegłego roku uchylił wojewoda podlaski, a jego decyzję Rada zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który podejmie ostateczną decyzję. (więcej...)
Ustawa o wolności wolność odbiera - Andrzej Charyło
W nocy z 26 na 27 grudnia 2019 roku parlament Czarnogóry na wniosek Rady Ministrów uchwalił ustawę „O wolności wyznania i statusie prawnym wspólnot religijnych”, odrzucając wszystkie 253 poprawki, w tym 117 zaproponowanych przez Serbską Cerkiew Prawosławną. Za przyjęciem aktu głosowało 45 posłów, czyli wszyscy, którzy uczestniczyli w posiedzeniu. Nie było głosów sprzeciwu i wstrzymujących się, ponieważ rozpatrywanie ustawy odbyło się po bójce i zatrzymaniu przez policję wszystkich posłów opozycji, którzy próbowali nie dopuścić do przyjęcia regulacji prawnej, naruszającej prawa kanonicznej Cerkwi prawosławnej w Czarnogórze. Głosowanie przeprowadzono przy masowych protestach, które ogarnęły cały kraj. Manifestacje odbywały się w stolicy, Podgoricy, a także w największych czarnogórskich miastach, w Nikšiciu, Pljewlji, Barze, Budwie, Bijelo Polje, Berane, Kotorze. (więcej...)