Numer 2(392)    Luty 2018Numer 2(392)    Luty 2018
fot.Anna Radziukiewicz
Kolędowaliśmy
Anna Radziukiewicz
Coraz więcej kolędników sławi Nowonarodzonego na scenie. Najdłużej, bo już trzydziesty szósty rok czynią to kolędnicy w Białymstoku, występując w ostatnich latach na najbardziej prestiżowej scenie w regionie, w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Chętnych do wysłuchania pieśni i ich wykonania jest zawsze tak wielu, że organizowane są dwa koncerty, zwane Wieczorami Kolęd Prawosławnych – w tym roku 12 i 14 stycznia, zamieniając wieczory w prawdziwe święto. Oba koncerty zostały profesjonalnie wyreżyserowane przez Katarzynę Wyspiańską-Mirończuk, poprowadzone przez o. Andrzeja Misiejuka i Dorotę Sawicką. Świąteczno-zimowy nastrój budowały malownicze zdjęcia cerkwi, wypełniające sceniczne tło, pochodzące ze strony Ortphoto. Zaproszenie od gospodarza wydarzenia, arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Jakuba, na pierwszy koncert przyjęli między innymi metropolita białostocki Kościoła rzymskokatolickiego arcybiskup Tadeusz Wojda, arcybiskup bielski Grzegorz, wojewoda podlaski Bogdan Paszkowski, marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński, konsul generalna Białorusi Alla Fedorowa, rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej ks. prof. Bogusław Milerski.
Pierwszego wieczoru Honorową Odznaką Województwa Podlaskiego udekorował władykę Jakuba marszałek Jerzy Leszczyński, wskazując na wielkie jego zasługi dla regionu.
Podczas dwóch wieczorów wystąpiło mnóstwo dzieci i młodzieży, tworzących chóry, istniejące przy białostockich parafiach, ale także chór dziecięcy z parafii w Wasilkowie, z zespołu szkół świętych Cyryla i Metodego. Śpiewali i dorośli – choć ich było o wiele mniej. Świetnie zaprezentował się chór pracujący przy domu kultury w Krzemieńcu na Ukrainie i chór duchownych diecezji białostocko-gdańskiej. W czasie tych wieczorów, obok kunsztu wykonawczego, równie ważne jest budowanie nastroju Bożanarodzeniowej radości, która rozjaśnia mroki.
Kiedy oddawaliśmy numer PP do druku, rozpoczynał się wieczór wschodniosłowiańskich kolęd w Lublinie – trzeci z kolei – w sali Centrum Kongresowego Uniwersytetu Przyrodniczego, zorganizowany między innymi przez lubelski instytut kultury prawosławnej. Poprzednie wieczory cieszyły się wielką popularnością, a kolędy na nich wykonywane, były przyjmowane nawet owacjami na stojąco. W tym roku wystąpi między innymi zespół Perfectum z Kijowa, znany z doskonałego brzmienia.
Na ten sam dzień, 26 stycznia, zaplanowano koncert kolęd w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, na który zaproszono między innymi chór dziecięcy Ogniki, zespóły Stebło, Lestwicę, Filoi. A dochód z koncertu zostanie przeznaczony na ratowanie zabytkowych nagrobków, znajdujących się na cmentarzu na Woli w Warszawie.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Anna Radziukiewicz
fot. autorka


Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token