Numer 2(392)    Luty 2018Numer 2(392)    Luty 2018
fot.Anna Radziukiewicz
Jordan przepłynął przez Warszawę
Grzegorz Polak
Wodę święcił inicjator uroczystości nad tym akwenem, o. prot. Adam Siemieniuk, proboszcz parafii na Ursynowie, gdzie wznoszona jest cerkiew Mądrości Bożej. Asystowali mu o. prof. Marian Bendza i o. prot. Piotr Rajecki, wikariusz parafii św. Jana Klimaka na Woli.
Wśród ponad stu uczestników uroczystości byli Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini, pracujący bądź studiujący w Polsce, oraz grupa prawosławnych z Warszawy.
Właśnie do obcokrajowców zwrócił się w pouczeniu o. prof. Bendza, podkreślając że choć są z dala od ojczyzny, nie powinni nigdy odcinać się od swych korzeni.
Śpiewy i prawosławne modlitwy roznosiły się po uliczkach willowego Mokotowa.
(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)Niezwykłego kolorytu uroczystości dodała kąpiel kilkudziesięciu osób, które pewnie wchodziły do lodowatej wody Jeziorka Czerniakowskiego. Robiło to wielkie wrażenie na ciepło ubranych i przytupujących z zimna uczestnikach uroczystości.
Jak wyjaśnił o. Adam Siemieniuk, kąpieli zażywali przede wszystkim Ukraińcy oraz Rosjanie, gdyż w tradycji polskiego prawosławia podczas Święta Jordanu zanurzenia w wodzie się nie praktykuje. Do braci ze Wschodu ochoczo dołączali Polacy.
W ten sposób Jeziorko Czerniakowskie, kojarzone przez warszawiaków z miejscem rekreacji, stało się na krótko ewangelicznym Jordanem.
Dzięki o. Adamowi Siemieniukowi po stu latach została wznowiona w Warszawie tradycja obchodzenia Święta Epifanii nad wodą. Kiedyś procesje grekokatolików i prawosławnych chodziły nad Wisłę, wzbudzając wielkie poruszenie w stolicy. Dzisiaj rzekę zastąpiło Jeziorko Czerniakowskie. Jest szansa, że ta tradycja będzie się rozwijać, przypominając mieszkańcom stolicy o wielowiekowej obecności chrześcijaństwa wschodniego w Warszawie.

Grzegorz Polak
fot. o. Mariusz Łopatiuk

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token