Numer 2(392)    Luty 2018Numer 2(392)    Luty 2018
fot.Anna Radziukiewicz
Prawosławie na świecie
oprac. Ałła Matreńczyk
Egipt
Prezydent w cerkwi
Prezydent Egiptu Abd al-Fattah as-Sisi uczestniczył w koptyjskim nabożeństwie bożonarodzeniowym w nowej, wznoszonej nieopodal Kairu, cerkwi.
– Jesteście naszą rodziną. Stanowimy jedność i nikt nie może nas podzielić – powiedział do tysięcy zebranych Koptów, okazując solidarność z chrześcijańską wspólnotą Egiptu.
Podczas świąt Bożego Narodzenia dziesiątki tysięcy żołnierzy i policjantów strzegło bezpieczeństwa chrześcijańskich świątyń. W ciągu ostatnich dwóch lat w wyniku ataków na chrześcijańskie świątynie zginęło ponad sto osób.

Gruzja

Jubileusz katolikosa
Uroczystą Liturgię z okazji 40-lecia intronizacji katolikosa-patriarchy całej Gruzji Eliasza II odsłużono 25 grudnia w katedralnym soborze Sweticchoweli w Mcchecie. Bieżący rok przynosi dwa kolejne jubileusze, stulecia odrodzenia autokefalii gruzińskiej Cerkwi i 85-lecie urodzin patriarchy.
W uroczystym grudniowym nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele władz, politycy, dziennikarze, wierni.
Zwierzchnika gruzińskiej Cerkwi pozdrowił prezydent Gruzji Georgij Mergwelaszwili i premier Georgij Kwirikaszwili. Służenie patriarchy nazwali „historycznym wydarzeniem”, życzyli mu „długich lat życia i rześkości dla dobra całego narodu”.
Już w przeddzień uroczystości podczas niedzielnego kazania do katolikosa-patriarchy zwrócił się władyka Szio. – Dzisiaj chcę serdecznie pozdrowić naszego drogiego patriarchę, który już ponad czterdzieści lat prowadzi nasz naród, jak prorok Mojżesz do Ziemi Obiecanej, do Pana, do uczestnictwa w radości Bożej. Życzymy mu długich lat życia, radości, zwycięstw, żebyśmy razem z nim stali się świadkami naszego zjednoczenia i wielu zwycięstw naszej Cerkwi – powiedział.
Eliasz II podziękował wszystkim za życzenia. – Chcę powiedzieć, że było to czterdzieści trudnych lat, ale z Bożą pomocą i błogosławieństwem pokonaliśmy trudności i dzisiaj świętujemy czterdziestolecie. Nie byłbym w stanie tego udźwignąć, gdyby nie wasza miłość i wsparcie. Wasza miłość pomogła mi pokonać trudności. Jestem wdzięczny wszystkim ludziom, którzy modlą się za mnie, jest to dla mnie bardzo cenne. Niech Gospod’ wam błogosławi. Niech Gospod’ będzie z nami – powiedział.
W latach patriaszej służby Eliasza II liczba diecezji wzrosła od 15 do 33. W 1977 roku w Gruzji było jedynie 48 otwartych cerkwi, teraz ponad tysiąc.
Kanonizowano nowych świętych, otwarto nowe duchowe szkoły, w tym akademie teologiczne w Tbilisi i Gelati. W stolicy zbudowano największą świątynię Gruzji – patriarszy sobór Sameba – Świętej Trójcy.
Eliasz II (Iraklij Gieorgijewicz Guduszauri – Sziołaszwili) urodził się jako czwarte dziecko w rodzinie Georgija Sziołaszwili i Natalii Kobaidze. W 1927 roku cała rodzina przeniosła się do Władykaukazu. Dziecko zostało ochrzczone w gruzińskiej cerkwi w dzień Narodzenia Chrystusa.
W 1952 roku Eliasz II ukończył szkołę średnią we Władykaukazie, w 1957 roku Moskiewskie Duchowne Seminarium, w 1960 Moskiewską Duchowną Akademię. W kwietniu 1957 roku, w wieku 24 lat, z błogosławieństwa Melchisedeka III, przyjął postrig. W sierpniu 1963 roku został wyświęcony na biskupa Batumi i Szemokmedii. Przez dziewięć lat był rektorem seminarium duchownego w Mcchecie W 1967 roku został biskupem Suchumi, w 1969 metropolitą.
Po śmierci katolikosa-patriarchy Dawida V, 23 grudnia 1977 roku został wybrany jego następcą.

Islandia

Pierwsza cerkiew
Pierwsza prawosławna cerkiew zostanie wyświecona w Reykjavíku. Będzie to parafia moskiewskiego patriarchatu.
Projekt świątyni przypomina znany sobór św. Dymitra we Włodzimierzu. Na posesji, na której prowadzone są prace budowlane, została wyświęcona tymczasowa kaplica.
Oprócz rosyjskiej na wyspie są także rumuńska i serbska wspólnoty prawosławne. W październiku miejsce budowy cerkwi odwiedził patriarcha konstantynopolitański Bartłomiej I, wręczył proboszczowi o. Tymoteuszowi Zołotuskiemu napierstny krzyż i srebrne kadzidło, a całej prawosławnej wspólnocie Islandii przekazał serdeczne życzenia. Po długich, trwających niemal dziewięć lat, rozmowach rada miejska Reykjavíku, dzięki wsparciu ambasady Rosji, postanowiła wydzielić działkę pod budowę cerkwi w centrum miasta, nieopodal przystani, z widokiem na port, tak żeby świątynia była widoczna także dla wchodzących statków.
Na działce oprócz cerkwi zostanie zbudowany także rosyjski ośrodek kultury.
Ambasador Rosji zapewnił, że Federacja Rosyjska w dalszym ciągu okaże wsparcie w zakresie współpracy z władzami Islandii, a także w pozyskiwaniu środków na budowę cerkwi.
Większość Islandczyków należy do Kościoła luterańskiego, katolicka diecezja Reykjavíku obejmuje cały kraj i liczy około 12 tys. wiernych.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Na podstawie pravoslavie.ru
i sedmitza.ru
oprac. Ałła Matreńczyk
fot. sedmitza.ru

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token