Numer 2(392)    Luty 2018Numer 2(392)    Luty 2018
fot.Anna Radziukiewicz
Nawrócona w USA
Tadeusz Wyszomirski
– Nigdy nie lubiłam prawosławnych – zaczęła swoją opowieść kobieta, obecnie mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. – Pochodzę z Białostocczyzny, a tam prawosławnych, powiedzmy otwarcie, nie w pełni się akceptuje. W Polsce „ruskich”, jak wiadomo, niespecjalnie lubimy. Cerkiew kojarzy się nam nieodmiennie z zaborami, przymusową rusyfikacją, męczeństwem podlaskich unitów i tym podobnymi, nieprzyjemnymi, sprawami. Cóż zrobić, takie właśnie mamy skojarzenia, nic na to nie poradzimy. Ostatecznie polscy patrioci po upadku Powstania Styczniowego gnani byli na Sybir z woli prawosławnego cara. Jeszcze do tego ta ich dziwność, duchowni brodaci, sutanny mają z takimi długimi rękawami, na głowach kołpaki. Wszystko takie inne, odmienne od tego, do czego przyzwyczailiśmy się w naszych katolickich kościołach. Gdyby więc, kilka lat temu, przed moim wyjazdem do Ameryki, ktoś powiedział:
– Będziesz kiedyś chodzić do cerkwi i tam znajdziesz swoją duchową przystań – zaśmiałabym się mu się prosto w oczy.
– Ja, na pewno nie! Jestem ostatnią osobą, jaką można by podejrzewać o coś podobnego.
Potem była wyśniona i wytęskniona Ameryka. Tamtejsi katolicy bardzo szybko nawrócili mnie na prawosławie. Zaledwie w przeciągu dwóch tygodni.
Przyszła niedziela, wybrałam się więc do kościoła. Mszę odprawiali głównie ludzie świeccy. Oni czytali modlitwy, Ewangelię, kazanie wygłosiła piskliwym głosem, egzaltowana, podstarzała blond Wenus. Zapamiętałam jedno zdanie: God blessing Ameryka! Powtarzała je kilkakrotnie, pewnie było przewodnim motywem jej rozważań.
Ksiądz, owszem, był obecny, lecz nie udzielał się zbytnio. Kiedy doszło do komunii, aż mnie zatkało. Udzielała jej ze śmiechem skąpo odziana tłusta Mulatka.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Tadeusz Wyszomirski

Opinie

[1] 2018-03-08 10:20:00 izomorfia3
Życie jest zagadką ...nigdy nie wiemy co Nas albo Nasze życie zmieni...

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token