Numer 4(394)    Kwiecień 2018Numer 4(394)    Kwiecień 2018
fot.Anioł zjawiający się kobietom niosącym wonności. Ikona z końca XV wieku.
O Liturgii
Karolina Ignatiuk
Olimpiada prawosławnej wiedzy religijnej, której głównym organizatorem jest Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku, odbyła się w tym roku po raz dziewiętnasty. Tematem była Liturgia św. Jana Złotoustego i św. Bazylego Wielkiego, jej historiografia i analiza pod kątem teologiczno-liturgicznym. Organizatorzy przygotowali sześćdziesiąt zagadnień dotyczących liturgiki, a także listę ponad dwudziestu lektur w językach polskim i rosyjskim. Olimpiada ma akredytację Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Składa się z trzech etapów. Podczas pierwszego, szkolnego, który odbył się na początku grudnia w Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Białymstoku, Siemiatyczach, Warszawie i Koszalinie, uczniowie pisali prace na jeden z trzech zaproponowanych tematów. Autorzy najlepszych esejów w pierwszych dniach lutego pojechali do Białegostoku, gdzie w Centrum Kultury Prawosławnej odbywał się etap okręgowy, polegający na rozwiązaniu testu. Finaliści jeszcze raz odwiedzili Białystok 6 i 7 marca, by przystąpić do dwuczęściowych zmagań podczas etapu centralnego. Pierwszego dnia ponownie pisali test, drugiego czekała ich odpowiedź ustna. Podczas finału do zdobycia było łącznie 100 punktów, a uzyskanie 75 gwarantowało tytuł finalisty. Uczestnicy twierdzą, że pytania były trudniejsze, a poziom dużo wyższy niż przed rokiem. Z siedemdziesięciu uczniów przystępujących do etapu szkolnego do finału dotarło siedemnastu – w zeszłym roku finalistów było dwudziestu pięciu.
Silną reprezentację wystawiła Warszawa, znalazł się w niej zwycięzca – Włodzimierz Misijuk, uczeń XXIV LO im. C.K. Norwida, który zdobył 95 punktów. Drugie miejsce zajął Artur Malesza z białostockiego II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej, a za nim uplasowała się Paulina Jakubiuk z Autorskiego LO Niepublicznego nr 42 w Warszawie. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie liceów z Białegostoku i Bielska Podlaskiego, a wśród finalistów – także z hajnowskich i koszalińskich szkół. Reprezentant jednej z tych ostatnich, Daniel Machnik, w rozmowie z Radiem Orthodoxia podkreślał przede wszystkim wartość duchową olimpiady, dzięki której odkrył dla siebie niezwykły wymiar prawosławia i prawosławnej duchowości.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Karolina Ignatiuk

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token