Numer 4(394)    Kwiecień 2018Numer 4(394)    Kwiecień 2018
fot.Anioł zjawiający się kobietom niosącym wonności. Ikona z końca XV wieku.
Remont cerkwi w Barlinku
o. Jarosław Biryłko
Na początku tego roku zakończono drugi etap prac przy remoncie zabytkowej cerkwi Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy w Barlinku, filii parafii w Stargardzie. Prace objęły remont więźby dachowej wraz z wymianą pokrycia, wykonanie instalacji odgromowej oraz remont podsufitki.
Parafia na ten cel pozyskała dofinansowanie z ministerstwa kultury, spraw wewnętrznych i administracji, urzędu marszałkowskiego, od wojewódzkiego konserwatora zabytków w Szczecinie oraz gminy i miasta Barlinek, wykorzystano też środki własne. Całość zadania to ponad 300 tys zł.
Obecnie cerkiew, ze względu na zły stan techniczny, została zamknięta. Nabożeństwa odbywają się w użyczonej kaplicy cmentarnej.
Pilnych prac wymagają tynki wewnętrzne, potrzebna jest nowa instalacja elektryczna, stolarka okienna i drzwiowa. Uzyskaliśmy pozwolenie na wykonanie kopuły na świątyni, którą chcemy zwieńczyć prawosławnym krzyżem, by świadczył o prawosławiu na tych terenach. Obecnie cerkiew jest mało rozpoznawalna.
Parafia w Barlinku jest nieliczna, jedynie siedem rodzin. Wszelkie działania i prace związane z utrzymaniem i remontem cerkwi są nie lada wyzwaniem. Dlatego zwracamy się z prośbą o pomoc i wsparcie remontu, byśmy jak najszybciej mogli ponownie sprawować Liturgię w odremontowanej cerkwi.

Ofiary można kierować na konto:
PARIBAS BANK
79 2030 0045 1110 0000 0217 5460
Parafia Prawosławna Zaśnięcia Bogarodzicy w Barlinku, ul Górna 7, 74-320 Barlinek (adres do korespondencji: Nadbrzeżna 4, 73-110 Stargard).
Za ofiary i wsparcie spasi Hospodi.
o. Jarosław Biryłko

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token