Numer 4(394)    Kwiecień 2018Numer 4(394)    Kwiecień 2018
fot.Anioł zjawiający się kobietom niosącym wonności. Ikona z końca XV wieku.
Nektarij malar na Bacieczkach
Dorota Wysocka
W poczekalni plebani parafii świętego Jana Teologa na Bacieczkach powstało nowe, wyjątkowe malowidło. Na południowej ścianie pomieszczenia, przylegającego do domowej cerkwi świętego Mikołaja Serbskiego, na ścianie o wymiarach 6,5 na 2,8 metra, serbski malarz Miodrag Milutinović przedstawił przybycie do Supraśla, w połowie szesnastego wieku, Nektariusza Syrbiu z grupą malarzy z Bałkanów, mających upiększyć nową świątynię freskami.
To pierwsze takie ujęcie tej historii i jedno z nielicznych malowideł ściennych, ukazujących historię prawosławia na naszych ziemiach. Obraz stanowi dopełnienie polichromii, którą w 2015 wykonali Serbowie w cerkwi świętego Mikołaja.
Należy przypomnieć, iż malarze, którzy pracowali na Bacieczkach, podjęli się również rekonstrukcji fresków w odbudowanej cerkwi Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu. Jeden z nich, Miodrag Milutinović, doktorant Akademii Sztuk Pięknych w Belgradzie, powrócił do Białegostoku w styczniu tego roku i namalował niepowtarzalną kompozycję.
O. Michał Czykwin, wikariusz parafii na Bacieczkach, którego kontakty w Serbii i znajomość jej historii, tradycji i duchowości są nie bez znaczenia w dostrzegalnych na każdym kroku związkach bacieczkowskiej parafii z Serbią, od lat zabiegał o ożywienie relacji z serbską Cerkwią. Owocem tych starań jest choćby polichromia w cerkwi świętego Mikołaja (Velimirovicia), którą ufundował serbski patriarchat.
O Bacieczkach wspomina się już w szesnastym wieku jako o części ziem nadanych monasterowi w Supraślu. Sama nazwa nawiązuje do tej historii, bo Bacieczki to w wolnym tłumaczeniu „ziemia baciuszków”. Współczesna parafia, już w granicach Białegostoku, czuje się częścią wielkiej historii prawosławia na tych ziemiach i wspaniałej historii ławry supraskiej.
Historia prawosławia na tych ziemiach wiąże się z wieloma smutnymi i tragicznymi wydarzeniami, ale daje też równie wiele powodów do dumy. Historycy wprawdzie piszą o niej, ale nie doczekała się ona należytego wyrazu artystycznego
Miodrag Milutinović to młody malarz z Serbii, który zajmuje się przede wszystkim malarstwem sakralnym. Dał się poznać również jako autor portretów, pejzaży i obrazów o różnorodnej tematyce, które cieszą się uznaniem wśród krytyków. O swoim najnowszym dziele mówi:

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)


Duchowni zwracają się też z prośbą o wsparcie na budowę cerkwi. Ofiary można składać na konto: 81 8099 0004 0016 5304 2000 0010.
Serdeczne Spasi Hospodi!

Dorota Wysocka
fot. o. Michał Czykwin

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token