Numer 5(395)    Maj 2018Numer 5(395)    Maj 2018
fot.Anna Radziukiewicz
Ukraina. W topniejącym kraju
Anna Radziukiewicz
Według Państwowej Służby Statystyki Ukrainy Derżstat w połowie ubiegłego roku Ukraina liczyła 42,5 miliona obywateli. Na sto zgonów przypadało tylko 57 urodzin (nie licząc Krymu).
Po Majdanie bardzo się pogorszyła sytuacja gospodarczo-społeczna na Ukrainie. Nastąpiło gwałtowne zubożenie społeczeństwa. Średnia pensja, w przeliczeniu na polskie złote, wynosi 600 zł. Na zachodniej Ukrainie blisko dwie trzecie młodych ludzi i połowa w średnim wieku woli pracować za granicą. 30 proc. Ukraińców chce w ogóle emigrować za granicę.
Takie dane podają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie Marta Jaroszewicz i Wojciech Konończuk oraz ukraińska agencja Rating.
Ale oddajmy głos uczestniczce konferencji w Kałudze (21-24 marca 2017) Jekatierinie Samojlik, która przez cztery kadencje była deputowaną ukraińskiego parlamentu.
– Ukraińskie społeczeństwo przeżywa wstrząsy. Wydarzenia 2004 i 2014 roku odbierano jako protesty przeciwko nieograniczonej woli oligarchów. Ale Majdan niczego nie zmienił. Teraz, mam takie wrażenie, oligarchowie czują się stabilnie i starannie oddalają wszelkie antykorupcyjne propozycje ustaw, blokując wprowadzenie ich w życie.
Całe bogactwo Ukrainy zostało ześrodkowane w rękach około stu najbogatszych ludzi. Oni zrośli się z władzą. Stworzyli mocne lobby w parlamencie, gabinetach ministrów, administracji prezydenta. I dlatego można być przekonanym, że cała władza należy do najbogatszych ludzi.
Skupują najbardziej kosztowne dobra, nieruchomości i ziemię. Władając ogromnymi areałami ziemi, stają się w istocie właścicielami biedoty na niej zamieszkałej. A biedni, nawet jeśli ostał się im kawałek ziemi, gotowi go już teraz sprzedać, by otrzymać jakąś kopiejkę.
Grzech handlować ziemią – mówiła Jekatierina. – A nasza konstytucja mówi, że „ziemia należy do narodu”.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Wysłuchała Anna Radziukiewicz


Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token