Numer 5(395)    Maj 2018Numer 5(395)    Maj 2018
fot.Anna Radziukiewicz
Nasza szkoła
Anna Radziukiewicz
Anna Radziukiewicz: – Czy w powiatowym mieście można stworzyć licealistom takie warunki nauki, które umożliwią im start do najlepszych uczelni?
Igor Łukaszuk: – Nasze liceum ogólnokształcące stwarza, bo o nim mogę mówić. Jeśli brać pod uwagę ranking najlepszych szkół średnich w Polsce, to liceum w Hajnówce otrzymało srebrną tarczę. A ta oznacza, że zakwalifikowano nas do dwustu najlepszych.
– A w województwie podlaskim?
– Należymy do dziesięciu najlepszych szkół. Na południe od Białegostoku jesteśmy jedyną z tej dziesiątki.
– A ile procent uczniów zdaje u was maturę. To bardzo ważny wskaźnik.
– 97 procent. W skali województwa średnia zdawalność matury wynosi 85 procent.
– Co decyduje o takim sukcesie? Profilowane klasy?
– Nie mamy klas profilowanych. Kilka lat temu został wprowadzony system – sprawdza się u nas, choć wymaga ze strony dyrekcji szkoły i nauczycieli wielkiej organizacyjnej dyscypliny, kiedy to uczniowie sami stwarzają swój program.
– Jak na uczelniach?
– Można to porównać do systemu studiów. Otóż w pierwszym semestrze uczniowie uczą się w klasycznych klasach wszystkich przedmiotów w takim samym wymiarze. Ale już od drugiego semestru klasa faktycznie przestaje istnieć. Uczniowie wybierają sobie przedmioty w rozszerzonym wymiarze, każdy taki, jaki mu odpowiada, jaki na przykład przyda się mu przy wyborze studiów, i chodzi na zajęcia do różnych grup. Ze „swoją” pełną klasą spotyka się jedynie na godzinie wychowawczej i na języku białoruskim.
– Nie cierpi na tym społeczny rozwój ucznia? Ten brak zakorzenienia w klasie?
– Ale z drugiej strony rozwija się życie ogólnoszkolne. Wszyscy mogą się poznać, czyli jak w naszym przypadku, uczniowie trzech klas, funkcjonujących jako jeden rocznik. Uważam, że dla uczniów jest to dobre doświadczenie życiowe, to nauka radzenia sobie w różnych kręgach.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

fot. Anna Radziukiewicz

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token