Numer 5(395)    Maj 2018Numer 5(395)    Maj 2018
fot.Anna Radziukiewicz
IV Dni Kultury i Piśmiennictwa Słowiańskiego
Anna Radziukiewicz
Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach wraz z Parafią Prawosławną Opieki Matki Bożej (Pokrowską) w Bielsku Podlaskim zaprasza na majową odsłonę czwartego „Prologu”. Przypomnijmy, że nazwa wydarzenia pochodzi od najstarszego, zachowanego cerkiewnosłowiańskiego manuskryptu z Bielska Podlaskiego, datowanego na 1496 rok.
19 maja organizatorzy zapraszają do wsi Hryniewicze Duże i Kotły, gdzie odbędzie się korowód, koncert i wystawa. Hryniewicze Duże to mała ojczyzna profesora Ignacego Daniłowicza, który urodził się tu 230 lat temu.
20 maja na placu przy ul. Dubiażyńskiej w Bielsku Podlaskim odbędzie się koncert, połączony z kiermaszem rękodzieła, prezentacjami książek i spotkaniami z autorami. W części muzycznej wystąpią m.in. Roman Arłou, chór im. A. Raszczyńskiego oraz „Hamanina” z Mińska, „Taukaczyki” z Kobrynia, „Źdźbło” z Gdańska oraz „Małanka” z Bielska Podlaskiego.
21 maja w Parku Królowej Heleny zostanie odsłonięta rzeźba-pomnik, poświęcona sejmowi wielkiemu Wielkiego Księstwa Litewskiego, który odbył się w Bielsku w 1564 roku. W tym dniu, w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej, rozpocznie się konferencja naukowa pod hasłem „Cerkiew Prawosławna na Podlasiu, Polesiu i Grodzieńszczyźnie w różnych aspektach historycznych i społeczno-kulturowych”. Wezmą w niej udział badacze z Polski, Białorusi i Rosji.
22 maja, w dniu św. Mikołaja Cudotwórcy, ulicami miasta przejdzie procesja do miejsca, gdzie stał monaster św. Mikołaja.
Główne uroczystości liturgiczne „Prologu” odbędą się 23 i 24 maja, w dniu pamięci św.św. Cyryla i Metodego. W cerkwi Pokrowskiej zostanie odsłużone wsienoszczonoje bdienije oraz Liturgia. Oba nabożeństwa tradycyjnie będą odśpiewane melodiami bizantyńskimi.

Więcej informacji o „Prologu” na stronie www.muzeumstudziwody.pl oraz https://pl-pl.facebook.com/studziwody/

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token