Numer 5(395)    Maj 2018Numer 5(395)    Maj 2018
fot.Anna Radziukiewicz
Zapraszamy na festiwal
Anna Radziukiewicz
Przesłuchania konkursowe rozpoczną się w środę. Wystąpią chóry „Szyszkin lies” z Hajnówki, parafii św. Mikołaja z Narewki, parafii św. Barbary z Kuzawy, grupa „Preobrażenije” z Żytomierza na Ukrainie, chóry soboru Świętej Trójcy z Hajnówki, „Aksios” z Synkowicz na Białorusi, „Żurawinka” z Mińska na Białorusi, zespół „Katharsis” z Białegostoku, młodzieżowy parafii św. Pantelejmona w Zaściankach i dziecięcy soboru Świętej Trójcy z Hajnówki.
W czwartek 10 maja będzie można wysłuchać chóru dziewczęcego parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny z Bielska Podlaskiego, chóry „Fest”z Mińska, „Polichronion” z Odessy na Ukrainie, parafii św. proroka Eliasza z Białegostoku, „Axios” z Krzywego Rogu na Ukrainie, parafii Hagia Sophia z Białegostoku, „Łampada” z Kurska w Rosji, „Duschechka” z Rygi na Łotwie i Charkowski Chór Chłopięcy z Ukrainy.
W piątek wystąpią chóry katedry św. Aleksandra Newskiego z Łodzi, rzymskokatolickiej archikatedry warszawskiej św. Jana Chrzciciela, „Trimifunt” z Kijowa, „Agia Dimitra”z Kijowa, Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Sił Zbrojnych Republiki Białoruś, „Vivat Musica”z Suczawy w Rumunii, „Woskriesienije” z Kijowa, metropolitalny z Nikozji na Cyprze i okręgu metropolitarnego Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Republice Kazachstanu z Ałma-Aty.
Wyniki przesłuchań zostaną ogłoszone w sobotę, 12 maja, o godz. 13, w Hajnowskim Domu Kultury. O godz. 15 w soborze Świętej Trójcy rozpocznie się koncert galowy. Powtórzony zostanie o godz. 18 w cerkwi Hagia Sophia w Białymstoku.
Zagraniczne chóry przez cały czas trwania festiwalu koncertować będą na Podlasiu.
9 maja w Hajnówce, Suchowoli, Michałowie, Białowieży.
10 maja w Białymstoku, Mielniku, Hajnówce, Białowieży, Gródku, Czeremsze, Ełku.
11 maja w Bielsku Podlaskim, Ełku, Kleszczelach i w Łosicach.
12 maja o godz. 8 chór Axios z Krzywego Rogu będzie śpiewał na Liturgii na Świętej Górze Grabarce.
Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.festiwal.cerkiew.pl.
Początki festiwalu, wtedy jako Dni Muzyki Cerkiewnej, sięgają roku 1981. Dziesięć lat później DMC przekształciły się w Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej. Od roku 2002 festiwal odbywa się w nowej formie pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. W dotychczasowych edycjach wystąpiło około 580 chórów z Europy, Azji, Afryki, Ameryki Północnej i Australii.

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token