Numer 6(396)    Czerwiec 2018Numer 6(396)    Czerwiec 2018
fot.
Stanął krzyż nad Hagia Sophią
Eugeniusz Czykwin
Wśród uczestniczących w uroczystości panowała podniosła, radosna atmosfera. Jej powodem była świadomość uczestnictwa w historycznym momencie, wydarzeniu mającym dla prawosławnych w Polsce wręcz symboliczne znaczenie.
Oto bowiem w stolicy naszego państwa, mieście, w którym do wybuchu pierwszej wojny światowej, licząc z domowymi kaplicami, działało ponad czterdzieści cerkwi, z których jako prawosławne świątynie pozostały zaledwie trzy – resztę zburzono lub zamieniono na kościoły innych wyznań – powstaje nowy prawosławny Dom Boży.
– Dzisiaj – zwrócił się do zebranych metropolita Sawa – stojąc w ścianach budującej się świątyni Świętej Sofii – Mądrości Bożej w Warszawie, uświadamiamy sobie prawdę, że światem, Cerkwią i każdym z nas kieruje Opatrzność Boża. To tylko ona dokonuje, w stosownym czasie i okolicznościach, wielkich dzieł dotyczących życia Cerkwi i każdego człowieka. Doświadczamy jej dzisiaj, tu na polach ursynowskich. Mając na uwadze naszą historię, pełną prób i doświadczeń – trzeba dzień dzisiejszy uznać za wielką radość. Świątynię Świętej Sofii – kontynuował – budujemy zjednoczeni i wolni na chwałę Bożą i ku pamięci naszych ojców i matek, miasta stołecznego Warszawy, Podlasia. Chełmszczyzny, Bieszczad, Pomorza i Ziem Zachodnich i Północnych, Akcji Wisła za ich oddanie i wierność świętemu prawosławiu. Będzie ona także pięknym pomnikiem architektonicznym naszej stolicy. Do świątyni przynoszone będą nasze radości i smutki, znajdując w niej pociechę i pokrzepienie oraz cichą przystań.
Liturgię sprawował metropolita Sawa wraz z przedstawicielami patriarchów konstantynopolitańskiego Bartłomieja – arcybiskupem Telmessos Hiobem i moskiewskiego Kiryła – metropolitą wołokołamskim Hilarionem, wszystkimi biskupami naszej Cerkwi i kilkudziesięcioma duchownymi. Cerkiew wypełnili mieszkańcy Warszawy i pielgrzymi z Podlasia i całej Polski. Śpiewały cztery chóry, w tym już spory, świetnie się prezentujący, chór Hagia Sophii pod kierunkiem o. Andrzeja Bierozy.
W uroczystości uczestniczyli duchowni Kościoła rzymskokatolickiego z biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej Michałem Janochą, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, w tym ambasadorowie Białorusi Aleksander Awierianow, Serbii Nikola Zurovac, Ukrainy Andrij Deszczycia.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Eugeniusz Czykwin
fot. autor, orthodox.pl

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token