Numer 6(396)    Czerwiec 2018Numer 6(396)    Czerwiec 2018
fot.
Rowerami do Łaźni
Piotr Sawicki
Na pierwszą rowerową pielgrzymkę Ogrodniczki-Supraśl-Łaźnie (40 kilometrow), organizowaną przez przymonasterska parafię w Supraślu, dwudziestu młodych ludzi wyruszyło 30 kwietnia. Pobłogosławił ich biskup supraski Andrzej. Opiekunem i pomysłodawcą wyprawy był o. Paweł (Karczewski). Młodzi uczcili w ten sposób pamięć o wielkim współczesnym świętym Cerkwi prawosławnej – Łukaszu, biskupie krymskim, wyznawcy i lekarzu, który jest niebiańskim opiekunem cerkwi w Łaźniach.
Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą na placu zespołu szkolno-przedszkolnego w Ogrodniczkach. Sporą część uczestników pielgrzymki stanowili uczniowie starszych klas tej szkoły – wśród nich mistrzowie i wicemistrzowie województwa podlaskiego w kolarstwie. Byli także młodzi z innych miejscowości supraskiej parafii, z Białegostoku i Czarnej Białostockiej.
Młodzież jechała do Supraśla leśną drogą. Tam zwiedziła monaster, odpoczęła, a potem ruszyła przez piaszczyste wzniesienia w sercu Puszczy Knyszyńskiej do Łaźni.
W Łaźniach mieszkańcy okolicznych wsi przywitali ich radosnym Christos woskresie i zaprosili do cerkwi. W niej pomodlono się do św. Łukasza. Po modlitwie o. Paweł opowiedział o świętym i czynionych przez niego cudach.
Mieszkańcy Łaźni i innych wsi przygotowali młodym syty poczęstunek, rozpalono ognisko. Śpiewano ludowe pieśni, słuchano opowieści starszych mieszkańców, sięgających drugiej wojny światowej.
Po południu młodzi wyruszyli w drogę powrotną.

Piotr Sawicki
fot. Marcin Surynowicz

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token