Numer 6(396)    Czerwiec 2018Numer 6(396)    Czerwiec 2018
fot.
Życie Chrystusa dla dzieci
Anna Radziukiewicz
Bóg na naszej ziemi. Życie Chrystusa dla dzieci”, to najnowsza propozycja wydawnictwa Bratczyk. Jak sam tytuł mówi – dla dzieci. A książki dla tej grupy powinny być wydane szczególnie starannie, najlepiej jeśli są przystępne w niej treści i piękne ilustracje. I do takich na pewno należy ta właśnie propozycja. To doskonały prezent dla naszych dzieci, ale i młodzieży. Co ja mówię, dla wszystkich!
Sama z przyjemnością czytam tę książkę. Śledzę i podziwiam sztukę opowiadania Kalliópiego G. Jurdanopúlu, Greka. Rzecz w Grecji cieszy się niezwykłą popularnością. Doczekała się już wielu wydań. Nasza, w bardzo dobrym tłumaczeniu Jerzego Betlejko, jest kalką tamtej, wraz z ilustracjami.
Ilustracje, co cenne, nie są naiwnymi przedstawieniami scen z życia Zbawiciela, słodką „malowaną” opowieścią w zachodnim realistycznym stylu. Obficie czerpią z kanonu sztuki ikonowej, dojrzałej, „dorosłej”. Wprowadzają dzieci w poprawny odbiór ikony. Stanowią jakby fragment polichromii w cerkwi. Są tak doskonale zharmonizowane z treścią, że większość z nich nie potrzebuje podpisów – sam tytuł rozdziału wyjaśnia wszystko, na przykład „Jezus Chrystus błogosławi dzieci”, czy „Uzdrowienie ślepca z Jerycha”. Ilustracji jest naprawdę dużo. One, w zajmowanej na kartach powierzchni, niemal równoważą treść. a dzieci na obraz, kolor, silniej reagują niż na słowo.
Ale tu słowo jest oczywiście szczególne. Zaczyna się rzecz wstępem autora o wielkiej miłości Chrystusa do dzieci, kiedy Zbawiciel wypowiada słynne słowa: „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie...”, autor zastanawia się, co powoduje, że dusze dzieci są wrażliwe na miłość Bożą? Czy ta miłość rodzi w nich gorące pragnienie, by dowiedzieć się jak najwięcej o Tym, który je szczególnie ukochał?
I właśnie książka odpowiada na to pragnienie, choć zadanie jest bardzo trudne, bo nie przedstawia życia zwykłego człowieka, tylko Bogoczłowieka, czyli przedstawia Tajemnicę. A jakże ją zapisać? Jak ją wytłumaczyć dzieciom?
Autor używa mowy prostej do opowiadania o wielkich prawdach wiary. Jednocześnie zachęca młodego czytelnika do zastanawiania się, stawiając pytania w rodzaju: A jak mogło dojść do czegoś takiego? Cóż jeszcze uczynił Bóg? Co zrobił? Czy jego obawy były uzasadnione? Czy się nie mylił? Ale kim był Jan? Pytania są jak oddech, jak wejście w dialog z młodym czytelnikiem.
Na marginesy „wyrzucono” jeszcze ważne myśli albo coś w rodzaju śródtytułów, co też ułatwia przyswajanie treści, na przykład „Woda staje się winem”, „Nauczycielami są kwiaty”.
Książka opowiada o najważniejszych wydarzeniach z życia Jezusa Chrystusa, o cudach przez Niego czynionych, o nauczaniu, o Jego wspaniałych przypowieściach. Zaczyna się jednak pięcioma rozdziałami, w których bardzo zwięźle zawarto historie ludzkośći w długim okresie Starego Testamentu, aby w naturalny sposób przejść do Nowego Testamentu.
A rzecz kończy sią mapą Palestyny w czasach Jezusa Chrystusa, słowniczkiem podstawowych terminów oraz troparionami i hymnami wielkich świąt – po słowiańsku i z tłumaczeniem na polski.
Na szczęście w Polsce jeszcze kupuje się książki dla dzieci, często według zasady – skoro ja nie czytam, to może moje dziecko będzie czytało.

Anna Radziukiewicz

Kalliópi G. Jordanopúlu, Bóg na naszej ziemi. Życie Chrystusa dla dzieci, ss. 304, oprawa twarda, Hajnówka 2018

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token