Numer 7(397)    Lipiec 2018Numer 7(397)    Lipiec 2018
fot.
Pod Opieką Bogarodzicy
Anna Radziukiewicz
W tym roku po raz drugi podczas festiwalu, już międzynarodowego, wychwalano w Bielsku Podlaskim Bogarodzicę. I Jej powierzono nad nim opiekę.
Wychwalano przez trzy dni – w dwóch pierwszych w cerkwi Preczystienskiej, czyli Narodzenia Bogarodzicy i w trzecim – w Bielskim Domu Kultury. Wychwalano Opiekunkę miasta, ciesząc się od 511 lat Jej obecnością w Bielskiej Ikonie Bogarodzicy, ofiarowanej bielskim mieszczanom przez królową Helenę, żonę Aleksandra Jagiellończyka i córkę wielkiego księcia moskiewskiego Iwana III.
Inicjatywa, by dzieci, dorośli, mnisi, duchowni sławili w pieśni Matkę Bożą, wyszła od o. Jerzego Bogacewicza, proboszcza bielskiej Preczystieńskiej parafii i zastępcy dziekana. I tak o. Jerzy z pomocnikami, z kierowaną przez niego parafią i Fundacją Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej, również przez niego zarządzaną, zorganizowali od 1 do 3 czerwca festiwal.
W tym roku wystąpiło aż 19 chórów. Śpiewały chóry z Bielska, Białegostoku, Warszawy, Lublina, Turkowic, Nowego Sadu z Serbii, białoruskiego Kobrynia i ukraińskiego Poczajowa. Sławiły Matkę Bożą chóry dziecięce, katedralne, mnisze, parafialne, szkolne. Festiwal, z taką serdecznością przyjęty przez słuchaczy, pokazał, jak wysoka jest kultura prawosławna, która w tak piękny i różnorodny sposób umie sławić Bogarodzicę, sięgając po słowa modlitwy i kompozycje muzyczne i z pierwszego tysiąclecia i współczesne.
Festiwal rozwija się błyskawicznie i szybuje wysoko.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Anna Radziukiewicz
fot. autorka


Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token