Numer 8(398)    Sierpień 2018Numer 8(398)    Sierpień 2018
fot.Anna Radziukiewicz
W najstarszym polskim mieście
o. Mikołaj Dziewiatowski
Prawosławni w Kaliszu są obecni od ponad 230 lat. Macedończycy, zwani tu Grekami, tworzyli zręby pierwszej wspólnoty prawosławnej w mieście, a w roku 1782 powstała pierwsza prawosławna kaplica na kaliskim Rynku.
W cerkwi władykę Atanazego przywitali parafianie oraz przedstawiciele władz miejskich – prezydent Grzegorz Sapiński i przewodniczący rady miasta Andrzej Plichta. Byli obecni przedstawiciele służby więziennej i straży miejskiej.
Podczas Liturgii biskup Atanazy udzielił święceń lektorskich Jerzemu Mokriszczewowi z Krakowa. Święcenia lektoratu, zwane chirotesją, są pierwszym stopniem służby kapłańskiej. Lektorzy otrzymują prawo noszenia sutanny i mają obowiązek czytania podczas nabożeństw. Liturgia zakończyła się krestnym chodem wokół cerkwi.
Przedstawiciele władz miejskich oficjalnie przywitali nowego biskupa łódzkiego i poznańskiego i podkreślili znaczenie wielowiekowej obecności prawosławia w Kaliszu. Jubilatowi dziękował władyka Atanazy i wielu innych dostojnych gości. Grzegorz Sapiński mówił o o. Mirosławie: – Otwarty na potrzeby drugiego człowieka, umie współpracować z różnymi środowiskami, cieszy się szacunkiem i sympatią kaliszan.
Władze miejskie podarowały krzyż ołtarzowy dla kaliskiej świątyni.

o. Mikołaj Dziewiatowski
fot: o. Jarosław Antosiuk
Grzegorz Kamiński

Lektor Jerzy Mokriszczew urodził się w 1966 roku w Krosnodomie w Donbasie na Ukrainie. Po odbyciu służby wojskowej w Armii Radzieckiej na terenie Kazachstanu i Uzbekistanu zdobył zawód masażysty i kręgarza. Do Polski przyjechał po raz pierwszy w 1990 roku. W 1993 roku podjął studia w seminarium duchownym w Warszawie, w 2010 otrzymał polskie obywatelstwo. W 2017 roku, z błogosławieństwa władyki Atanazego, wznowił naukę w seminarium. Lektor Jerzy Mokriszczew będzie niósł posługę w parafii krakowskiej.

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token