Numer 8(398)    Sierpień 2018Numer 8(398)    Sierpień 2018
fot.Anna Radziukiewicz
Bałkany oczami kryminologa
Natalia Walicka
Vidovdan ma w programie spotkania edukacyjne pod nazwą „Śladami Nektariusza”. W tym roku zaprezentowano książkę dr Magdaleny Ickiewicz-Sawickiej „Kryminologiczne aspekty bezpieczeństwa religijno-konfesyjnego na Bałkanach Zachodnich – współczesne zagrożenia”. W tematykę książki wprowadził recenzent, prof. Wiesław Walkiewicz, historyk, politolog, slawista, dyplomata, autor wielu monografii, wykładowca wielu uczelni na świecie, obecnie warszawskiej SGGW.
Autorka jest prawnikiem, kryminologiem. Pracuje na Wydziale Inżynierii i Zarządzania Politechniki Białostockiej. Materiały do książki zbierała między innymi podczas pielgrzymek do Kosowa, jest bowiem także parafianką wspólnoty św. Jana Teologa w Białymstoku. W książce umieściła m.in. listę cerkwi, zniszczonych podczas pogromów w latach 1999 i 2004 w Kosowie i Metochii.
Prof. Wiesław Walkiewicz mówił o serbskości Kosowa. Zauważył, że Polska uznała niepodległość Kosowa jako jeden z pierwszych krajów. Bombardowanie przez siły amerykańskie pod egidą NATO uznał za zbrodnię na Bałkanach. Odebranie Serbom Kosowa porównał do odebrania Polakom Częstochowy.
– Kosowo było centrum prawosławia. Tam znajdowała się siedziba patriarchatu. W 1912 roku Serbia odzyskała Kosowo. Potem Albańczycy mścili się na Serbach, co pochłonęło co najmniej 470 tysięcy ofiar. W czasie drugiej wojny albańskie bojówki paliły serbskie wioski. Atakowano każdego, kto nie był muzułmaninem. Do zbadania tego, co wydarzyło się na Bałkanach, potrzeba specjalistów wielu dziedzin – prawników, etnografów, ekonomistów, historyków, politologów. Opracowania dotyczące Bałkanów krzyczą brakiem obiektywizmu. W Polsce jest niewiele osób, które mają kwalifikacje, by poruszać tak trudny i przemilczany temat.
Profesor zakończył rozważania refleksją, że gdyby znajdował się w trudnych warunkach i miałby wybrać współtowarzysza niedoli, byłby nim Serb.
Sytuację w Kosowie i Metochii przybliżyła wystawa zdjęć, zrobionych w czasie tegorocznej pielgrzymki, zorganizowanej przez parafię.
Spotkanie zgromadziło wielu słuchaczy. Wszystkim rozdano bezpłatne egzemplarze prezentowanej książki. Zainteresowani książką mogą pisać na adres: m.ickiewicz@pb.edu.pl.

Natalia Walicka, fot. autorka

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token