Numer 9(399)    Wrzesień 2018Numer 9(399)    Wrzesień 2018
fot.
Na pierwszej modlitwie
Dorota Wysocka
Starania o otwarcie prawosławnej parafii mają tam niemal trzydziestoletnią historię. Przełom nastąpił w tym roku, po spotkaniu arcybiskupa wrocławskiego i szczecińskiego Jerzego z rzymskokatolickim ordynariuszem opolskim, biskupem Andrzejem Czają. Władyka Jerzy wiedział już od o. Stanisława, że na Paschę do cerkwi w Kędzierzynie-Koźlu przyszło sto pięćdziesiąt osób, z czego większość przyjechała właśnie z Opola i okolic. Utworzenie tam filii parafii uznano za sprawę pilną.
Biskup Czaja zaproponował prawosławnym udostępnienie do celów liturgicznych kaplicy św. Aleksego, którą niedawno opuścili grekokatolicy, gdyż dla ich potrzeb okazała się za mała, lub położonego w centrum, przy placu Mickiewicza 1, kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła. W jego dolnej części znajduje się kolista krypta z ołtarzem odpowiadającym wymogom prawosławnego kultu. Wybrano drugie rozwiązanie.
Rozmowy ze stroną rzymskokatolicką przebiegały w atmosferze wzajemnego zrozumienia i szacunku. Prawosławnych zapewniono, że będą mogli korzystać z gościny tak długo, jak to będzie potrzebne.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Dorota Wysocka
fot. Olga Balicka

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token