Numer 9(399)    Wrzesień 2018Numer 9(399)    Wrzesień 2018
fot.
Czterdzieści lat minęło…
o. Konstanty Bondaruk
Liturgię odprawił metropolita, ale obecni byli również biskupi łódzki i poznański Atanazy oraz siemiatycki Warsonofiusz. W charakterze sosłużaszczich w nabożeństwie uczestniczyło dziesięciu przybyłych na zjazd kapłanów: o.o. Jan Łukaszuk z Chełma, Anatol Konach z Białegostoku, Aleksander Surel z Narewki, Aleksander Konachowicz z Wrocławia, Wiaczesław Krawczuk z USA, Leon Karpiuk ze Szczecinka, Mikołaj Kulik z Dubin, Piotr Charytoniuk z Krynek, Józef Sitkiewicz z Nowego Dworu i niżej podpisany – o. Konstanty Bondaruk. W Liturgii uczesniczyło trzech protodiakonów – Rościsław Gwizdak i Andrzej Dawidziuk z Warszawy oraz hierodiakon z monasteru w Jabłecznej – Eulogiusz (Żornaczuk).
Podczas Liturgii, zgodnie z cerkiewnym ustawem, po Kanonie Eucharystycznym Jego Eminencja dokonał wyświęcenia Jana Prokopiuka na diakona. Tym samym dołączył on do kolegów – absolwentów seminarium z końca lat 70., którzy zostali kapłanami przed lub zaraz po ukończeniu szkoły. Chórem dyrygował specjalnie zaproszony na tę uroczystość z Warszawy znakomity dyrygent, wykładowca śpiewu cerkiewnego w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej – prof. Włodzimierz Wołosiuk.
Po dziękczynnym molebnie, na zakończenie liturgicznej części uroczystości, z arcypasterskim słowem zwrócił się do swych wychowanków metropolita Sawa. Pozdrowił w szczególności Jana Prokopiuka, od 27 lat wykładającego w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej egzegezę Starego Testamentu. Wyświęcenie nie zdejmuje z niego dotychczasowych obowiązków, tylko przydaje nowe, otwiera inne możliwości.
Wśród kilku ważkich słów o seminarium, powołaniu i kapłaństwie władyka wspomniał o rzeczy na pozór banalnej – o wieku, upływie lat, siwiźnie i zbliżającej się starości.
Ten fakt skojarzył z losem apostołów. Mimo iż odbyli trzyletnią formację duchową u Mistrza i Boskiego Nauczyciela, to i tego okazało się im za mało. Jednak prócz pouczenia i bezpośredniego przykładu apostołowie otrzymali coś więcej – potężną moc Łaski Ducha Świętego. To ona, wraz z upływem lat i nabytym doświadczeniem, uczyniła ich misję aktywną, ofiarną i skuteczną przez całe ich życie, często aż do męczeńskiej śmierci.
Podczas święceń diakońskich i kapłańskich zawsze słyszymy krzepiące słowa, że jest to „Łaska Boża, zawsze słabnących umacniająca i ubożejących dopełniająca”. – Niech wspiera ona was, kapłanów, w waszej dalszej niestającej i niestrudzonej posłudze duszpasterskiej – zwrócił się metropolita do swoich wychowanków, obecnie już z czterdziestoletnim stażem kapłańskim.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

o. Konstanty Bondaruk
fot. o. Sofroniusz
(za orthodox.pl)

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token