Numer 10(400)    Październik 2018Numer 10(400)    Październik 2018
fot.
W Gorlicach ku czci św. Maksyma
o. prot. Andrzej Grycz
6 września wspominamy pamięć św. Maksyma. W przeddzień w gorlickiej katedrze całonocne czuwanie odsłużyli arcybiskupi lubelski i chełmski Abel, przemyski i gorlicki Paisjusz oraz biskup hajnowski Paweł. Śpiewał męski chór Kliros pod kierownictwem o. Jarosława Grycza.
W dniu święta pierwsza Liturgia zaczęła się o szóstej rano. Właśnie o tej godzinie 6 września 1914 roku św. Maksym Sandowycz został rozstrzelany na dziedzińcu gorlickiego sądu.
O godzinie 10 rozpoczęła się Liturgia służona przez arcybiskupów Abla i Paisjusza oraz biskupów Pawła i szumperskiego Izajasza ze Słowacji w asyście osiemnastu duchownych i trzech diakonów. Władyka Paweł wezwał do stania na straży wiary pojców, jak to czynił św. Maksym. – Niech żyje Święte Prawosławie, testament św. Maksyma powinien być naszym drogowskazem – mówił.
Diecezjalne Bractwo Młodzieży Prawosławnej w tym roku zorganizowało pierwszą pieszą pielgrzymki ze Żdyni do Gorlic.
– Przeszliście drogą, którą stąpał święty Maksym i zaświadczyliście, że prawosławie żyje – mówił, zwracając się do młodych władyka Paisjusz. Hierarcha podziękował także pielgrzymom z Podlasia i Słowacji, którzy przybyli na święto pod opieką duchownych – Anatola Tokajuka i Petra Humenika.
Arcybiskup Abel dziękował za godne niesienie świadectwa prawosławia na umęczonej podkarpackiej ziemi.

o. prot. Andrzej Grycz
fot. archiwum diecezji


Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token