Numer 10(400)    Październik 2018Numer 10(400)    Październik 2018
fot.
W Kalnikowie w święto Zaśnięcia Bogarodzicy
o. prot. Andrzej Grycz
W święto Zaśnięcia Bogarodzicy wyświęcono w Kalnikowie cerkiew po remoncie i prestoł i świętowano jubileusz sześćdziesięciolecia powstania parafii.
Liturgię celebrowali arcybiskup lubelski i chełmski Abel oraz przemyski i gorlicki Paisjusz w asyście o.o. Wiaczesława Janiela z Kłokowic, Włodzimierza Klimiuka z Tarnogrodu, Jana Antonowicza z Sanoka, ihumena Pafnucego z Gładyszowa, o.o. Jerzego Mokrauza z Przemyśla, Andrzeja Grycza z Bielanki, Michała Pasieki z USA, Dariusza Bojczyka z Rzeszowa i protodiakona Antoniego Jarego.
Śpiewał kalnikowski chór, dyrygowany przez proboszcza o. Bazylego Zabrockiego.
Władyka Paisjusz powiedział: – Zły człowiek próbował wyrzucić ciało Bogarodzicy z trumny, którą nieśli apostołowie – tak i naszą wiarę i naród próbowano podeptać i zniszczyć. Jesteśmy, a miało nas nie być, bo prawdy i miłości nie da się zniszczyć, a w niesieniu naszego krzyża pomagają nam modlitwy i omoforion Matki Przenajświętszej Bogarodzicy.
Władyka przekazał arcybiskupowi Ablowi panagiję, podkreślając iż przemierzył on podczas swej pasterskiej posługi ścieżki na Podkarpaciu, niosąc światło prawosławnej wiary.
Arcybiskup Abel wręczył władyce Paisjuszowi srebrną ikonę św. Michała, którą hierarchowie przekazali cerkwi w Kalnikowie na pamiątkę uroczystości jej wyświęcenia.
Wśród zebranych obecni byli po raz pierwszy w historii kalnikowskiej parafii księża z parafii rzymskokatolickiej, a także przedstawiciele starosty przemyskiego oraz dyrektor szkoły w Kalnikowie.
Po Liturgii parafianie zaprosili wszystkich na agapę, a także na występy miejscowych ukraińskich zespołów dziecięcego i młodzieżowego, przygotowane przez koło Związku Ukraińców w Kalnikowie.

o. prot. Andrzej Grycz
fot. archiwum diecezji


Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token