Numer 10(400)    Październik 2018Numer 10(400)    Październik 2018
fot.
Rowerami z modlitwą
Dawid Charkiewicz
Chłopcami opiekował się o. Paweł (Karczewski). Przed wyruszeniem w trasę przedstawił zasady i program. Policjantki z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku opowiedziały o bezpiecznych zasadach jazdy rowerem na drodze, profesor Maciej Karczewski, archeolog z Uniwersytetu w Białymstoku, pokazał, jak fotografować i dokumentować przydrożne krzyże, które często można spotkać w okolicznych wsiach.
Po niedzielnej Liturgii wybraliśmy się na terenowe warsztaty fotograficzne ze Sławomirem Kirylukiem, fotografem z Akademii Nikona. Była to dobra okazja, aby poznać różne techniki fotografii.
W poniedziałek podczas rowerowej pielgrzymki do Królowego Mostu poznawaliśmy zakątki Puszczy Knyszyńskiej. Zwiedziliśmy miejscową cerkiew św. Anny i spotkaliśmy się z proboszczem, o. Eugeniuszem Kossakowskim. Następnie wzięliśmy udział w monasterskich nabożeństwach święta Zaśnięcia Bogarodzicy.
Po wtorkowej Liturgii wyruszyliśmy poznawać wsie Puszczy Knyszyńskiej. Po krótkich przystankach pod krzyżami w miejscowościach Turo i Surażkowo, przybyliśmy do Łaźni. W łaźnieńskiej cerkwi odsłużyliśmy molebien do św. Łukasza Chirurga. Odwiedziliśmy arboretum w Kopnej Górze. Świąteczny dzień zakończyło ognisko w Łaźniach, przygotowane przez ich mieszkańców.
W środę mieliśmy spotkanie z pilotem Boeinga 737. Odwiedziliśmy też siedzibę Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej oraz wzięliśmy udział w warsztatach pierwszej pomocy. Poznawaliśmy również tajemnicze zakątki na porośniętych lasem wzgórzach. Dzień zakończyliśmy modlitwą podczas akatystu przed Supraską Ikoną Bogarodzicy i spotkaniem z biskupem Andrzejem, który opowiedział o swojej niedawnej podróży do Grecji.
Podróżowaliśmy po okolicznych wsiach – Ogrodniczkach, Karakulach, Sowlanach i Ciasnem. Mieszkańcy Ciasnego na malowniczym wzgórzu za wsią przygotowali nam ognisko.


(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)


Dawid Charkiewicz
Michał Kazmierczyk
fot. Marcin Surynowicz, Sławomir Kiryluk, Paweł Sawicki


Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token