Numer 10(400)    Październik 2018Numer 10(400)    Październik 2018
fot.
W zdrowym ciele zdrowy duch
Anna Petrovska
- Staramy się promować zdrowy tryb życia – mówi przewodnicząca koła Stowarzyszenie Bractwa Prawosławnego św.św. Cyryla i Metodego w Hajnówce Lucyna Ruszuk. – Nasi mieszkańcy mają możliwość wykonania podstawowych badań profilaktycznych, skonsultowania się z lekarzem dermatologiem, chirurgiem czy pediatrą, można oddać honorowo krew czy nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Staramy się zaszczepić taki sposób życia, tak by jak najdłużej zachować siły witalne – duchowe i fizyczne.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 podczas występów wspierali chorą na białaczkę koleżankę Olę. W czasie festynu można było się zarejestrować w Banku Dawców Szpiku.
– Tyle tu ciekawych produktów, kosmetyków i żywności – dziwi się pani Eugenia z Hajnówki, która o festynie zdrowia usłyszała podczas nabożeństwa w cerkwi. – Można bezpłatnie wykonać niektóre badania, zmierzyć cukier we krwi czy ciśnienie, posłuchać zespołów. To dobry sposób na spędzenie niedzielnego popołudnia.
W trakcie festynu uczestnicy mieli okazję kupić literaturę duchową, herbaty i przyprawy oraz zioła o. Gabriela ze skitu w Odrynkach. Zaprezentowano również książkę Siergieja Bubnowskiego „Sto lat aktywnego życia”, o której opowiadał o. Leoncjusz Tofiluk, proboszcz parafii św. Michała w Bielsku Podlaskim.
Swoje wyroby sprzedawały siostry z monasteru św. Elżbiety z Nowinek koło Mińska na Białorusi.
– Mamy tu naturalne kosmetyki, mydła, balsamy, oleje i zioła – pokazuje siostra Jelena. – Maści, wspomagające różne dolegliwości, przygotowywane przez mieszkanki monasteru na bazie naturalnych składników. Ludzie cenią sobie naturalne wyroby, dbają o siebie i chcą żyć dłużej.
Nie zapominano także o najmłodszych – w trakcie festynu odbył się I Bieg po Zdrowie dla dzieci. Mogli się bawić również z animatorami w dmuchanym parku rozrywki oraz wziąć udział w konkursie plastycznym.
Miłośnicy kulinarnych specjałów uczestniczyli w pokazach, degustacjach i konkursach kulinarnych, zatytułowanych „Sztuka warzywno-owocowa”.


(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)


Anna Petrovska, fot. autorka

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token