Numer 10(400)    Październik 2018Numer 10(400)    Październik 2018
fot.
ODE zaprasza
Dorota Wysocka
Spektakle oglądać można od 26 września do 5 października w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Hajnówce i Dubinach. Przygotowali je podlascy artyści, zawodowi i amatorzy, oraz trzy teatry z Mińska.
Na największe artystyczne wydarzenie zapowiadają się „Pozory”, zainspirowane postacią XIX-wiecznej, niepełnosprawnej od urodzenia, poetki, Julii Żadowskiej (pisaliśmy o niej w PP 7/2015). Przygotował je eksperymentalny teatr formy „Oskar Schlemmer Figures Laboratory” z Mińska we współpracy z Teatrem Czrevo, występuje w nim także Joanna Troc (niedziela 30 września, godz. 20, Uniwersyteckie Centrum Kultury w Białymstoku).
Dużo propozycji kierowanych jest do najmłodszych. Bajka Zoi Kieńko „Ki, mój mały Ki”, o przyjaźni wielkiego Wieloryba i małego Łuskowca, tylko na pozór niemożliwej, dotykająca ważnych kwestii ekologii i współistnienia różnych gatunków, przygotowana została przez miński teatr Kartonka (niedziela 30 września, godz. 15, Gminne Centrum Kultury w Dubinach, poniedziałek 1 października, godz. 10 i 12, Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce, wtorek 2 października, godz. 10 i 12, Teatr Dramatyczny im. Węgierki w Białymstoku).
Teatr „Horada siabroŭ”, inicjatywa dwójki aktorów mińskiego Teatru im. Janki Kupały, tworzących przedstawienia interaktywne, zachęcające młodą publiczność do wspólnego działania, pokaże dwa spektakle, „Mara vusienia” (środa 3 października, godz. 9 i 10.30, Dom Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim) i „Nie chaču być PryncesAj!” (czwartek 4 października, godz. 12 i 13.30, Teatr Dramatyczny im. Węgierki w Białymstoku i piątek, 5 października, godz. 10 i 12, Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce).
Teatr Czrevo zaprasza w czwartek 4 października o godz. 9 do białostockiej szkoły św.św. Cyryla i Metodego na „Kazki po-svojomu”, czytanie performatywne, połączone z warsztatami i promocją książki.
"Sąsiedzi których nie ma" to opowieści o relacjach ze społecznością żydowską, przygotowane przez grupę działającą przy Teatrze w Teremiskach (piątek 5 października, godz. 13 i 18, Bielski Dom Kultury).
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Dorota Wysocka

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token