Numer 1(403)    Styczeń 2018Numer 1(403)    Styczeń 2018
fot.
Nagrody dla albumów naszej Cerkwi
Jarosław Charkiewicz
Konkurs „Oświecenie przez książkę” organizowany jest z błogosławieństwa patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Kiryła od 2005 roku. Wydawnictwo metropolitalne naszej Cerkwi bierze w nim udział od 2008 roku. Celem konkursu jest popularyzacja nowych wydawnictw o charakterze religijnym, historycznym, patriotycznym i krajoznawczym oraz literatury religijnej dla dzieci i młodzieży, które zostały opublikowane w minionym roku.
W uroczystości rozdania nagród wzięło udział blisko dwieście osób. W ceremonii uczestniczył przewodniczący rady wydawniczej Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej – metropolita kałuski i borowski Kliment, przewodniczący wydziału zewnętrznych kontaktów cerkiewnych patriarchatu moskiewskiego – metropolita wołokołamski Hilarion, metropolita saratowski i wolski Longin, biskup bałaszychiński Mikołaj, dyrektor Stowarzyszenia Wystawienniczego „Restek” Igor Kirsanow, dyrektor Państwowej Publicznej Biblioteki Historycznej Rosji Michaił Afanasjew.
Spośród zgłoszonych prac komisja konkursowa nagrodziła ponad 50 wydań rosyjskich i zagranicznych w 11 kategoriach. Grand Prix otrzymała książka „Ci, co wierność Cerkwi Chrystusowej w prześladowaniach zachowali. 1937-2017” współautorstwa Lidii Gołowkowej i Olgi Chajłowej. Nagrodę specjalną jury przyznało albumowi wydawnictwa metropolitalnego „Cerkwie, cerkiewki, kaplice”, prezentującego rysunki znanego grafika Władysława Pietruka. Album „Kolory Prawosławia. Bułgaria”, powstały we współpracy z www.ortphoto.net, będący kontynuacją serii wydawnictw ukazujących piękno i wielobarwność prawosławia w różnych zakątkach świata, został laureatem drugiego miejsca w kategorii „Najlepsza ilustrowana książka”.
Nagrody dla metropolitalnego wydawnictwa w ramach dorocznych konkursów „Oświecenie przez książkę” to już dziesiąte i jedenaste wyróżnienie tego typu dla Cerkwi prawosławnej w Polsce.
Wcześniej w ramach konkursu uhonorowano książki metropolity warszawskiego i całej Polski Sawy „Bogosłowije, istorija i żizń Cerkwi” i „S nami Bog. Chronika 15-letniego służenija” i o. Serafina Żeleźniakowicza „Istorija Swjato-Onufrewskogo Jabłoczinskogo monastyria”, albumy „Śladami Jezusa Chrystusa po Ziemi Świętej” i „Duchowość Prawosławia”, słownik Heleny Fediukinej „Leksykon terminologii prawosławnej rosyjsko-polski” oraz albumy „Kolory Prawosławia. Serbia” i „Kolory Prawosławia. Gruzja”.
W maju album Władysława Pietruka „Cerkwie, cerkiewki, kaplice” został również laureatem konkursu, organizowanego przez Stowarzyszenie Rosyjskich Wydawców Książek (ASKI).

Jarosław Charkiewicz
fot. Helena Fediukina

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token