Numer 1(403)    Styczeń 2018Numer 1(403)    Styczeń 2018
fot.
Cypr w albumie
Jarosław Charkiewicz
W albumie zobaczymy na zdjęciach piękne pejzaże, oryginalną architekturę, bogactwo cerkiewnych wnętrz, postacie hierarchów, duchownych i wiernych Cerkwi cypryjskiej, ale też cypryjskie obrzędy i zwyczaje oraz nabożeństwa.
Zwierzchnik naszej Cerkwi, metropolita Sawa, pisze w słowie wstępnym, że album przyczyni się do rozwoju kontaktów między Cerkwiami w Polsce i na Cyprze.
Znany bizantolog cypryjski, dr. Christodoulos A. Hadjichristodoulou, przybliża długą i złożoną historię prawosławia na Cyprze.
Przedstawiciele Cerkwi cypryjskiej brali aktywny udział w soborach powszechnych, walczyli z herezjami i bronili kultu ikon, a autokefalia Cerkwi została zatwierdzona w 431 roku przez III Sobór Powszechny w Efezie.
W albumie znalazły się nie tylko fotografie południowego, wolnego Cypru, ale i okupowanego od 1974 roku przez Turków północnego. Widać kontrast między sytuacją prawosławia prześladowanego i wolnego.
Fotografie przedstawiają Cypr zachodni, w większości górzysty, m.in. z pięknie położonymi monasterami w górach Troodos, północny, okupowany, nie mniej urokliwy krajobrazowo, jednak ze zniszczonymi cerkwiami i monasterami, oraz wschodni, obfitujący w prawosławne perełki architektury.
Teksty, w tym podpisy do zdjęć, opublikowano po polsku, grecku, angielsku i rosyjsku.
Wykorzystane w albumie fotografie to w większości prace pochodzące z międzynarodowego konkursu fotograficznego ogłoszonego w kwietniu 2018 roku przez portal www.orthphoto.net. Witryna ta planuje również zorganizowanie wystawy fotograficznej poświęconej cypryjskiemu prawosławiu, która zostanie pokazana i w Polsce, i na Cyprze.
Album można nabyć m.in. w Składzie Metropolitalnym w Warszawie (Al. Solidarności 52), siedzibie wydawnictwa (Białystok, ul. św. Mikołaja 5, tel./fax 857443646, wydawnictwo@orthodox.pl), Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku, sklepiku Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Białymstoku oraz poprzez internet za pośrednictwem strony www.sklep.cerkiew.pl.

Jarosław Charkiewicz
Kolory Prawosławia. Cypr, Χρώ-ματα Ορθοδοξίας. Κύπρος, Colours of Orthodoxy. Cyprus, Краски Пра-вославия. Кипр, Warszawska Metropolia Prawosławna, Warszawa 2018, ss. 208.

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token