Numer 2(404)    Luty 2019Numer 2(404)    Luty 2019
fot.Anna Radziukiewicz
Prawosławie na świecie
tłum. Ałła Matreńczyk
Betlejem
Procedury dla pielgrzymów
Władze Autonomii Palestyńskiej przygotowują procedurę wcześniejszych zgłoszeń pielgrzymów, żeby uprościć i ułatwić dostęp do Bazyliki Narodzenia Chrystusa. Teraz w najbardziej obleganych terminach pielgrzymi muszą stać w wielogodzinnych kolejkach.
Cerkiew Narodzenia Chrystusa ze srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce, gdzie według tradycji Bogarodzica powiła Jezusa, jest obok świątyni Grobu Pańskiego jedną z dwóch głównych świątyń Ziemi Świętej i jedną z najstarszych, nieprzerwanie otwartych, świątyń na świecie.
Pierwsza świątynia nad Pieczarą Narodzenia została zbudowana w latach 330. według wskazówek cesarza Konstantego Wielkiego. Współczesna bazylika z VI-VII wieku uważana jest za jedyną chrześcijańską świątynię w Palestynie, która przetrwała w całości od czasów przedmuzułmańskich. Miejsce Narodzenia Chrystusa znajduje się w jej wschodniej części.
O Pieczarze Narodzenia wspominają zachowane pisemne świadectwa po raz pierwszy w 150 roku. Budowę bazyliki, według Euzebiusza z Cezarei, rozpoczęła cesarzowa Helena podczas swojej pielgrzymki do Ziemi Świętej w połowie lat 330.
Procedura wcześniejszych zgłoszeń pozwoli ustalić grafik dla zorganizowanych grup i indywidualnych turystów.
W 2018 roku system był dopiero testowany. Jego wprowadzenie w życie zostało zaplanowane na ten rok, po zatwierdzeniu procedury przez Jerozolimską Cerkiew Prawosławną, Ormiańską Cerkiew Prawosławną i Kościół rzymskokatolicki, które wspólnie zarządzają bazyliką.
Wszystkie trzy Kościoły mają przy bazylice swoje monastyczne wspólnoty, budynek prawosławnego monasteru przylega do południowo-wschodniej części bazyliki, ormiański monaster do południowo-zachodniej, a katolicki klasztor franciszkanów do północno- zachodniej.

Egipt
Sobór i meczet w nowej stolicy
Prezydent Egiptu Abel Fattah as-Sisi uczestniczył w uroczystości otwarcia koptyjskiego soboru w nowej administracyjnej stolicy kraju, położonej 45 kilometrów od Kairu. Uroczystość odbyła się wieczorem 6 stycznia w wigilię Bożego Narodzenia.
Razem z koptyjskim soborem Narodzenia Chrystusa w mieście został zbudowany meczet – obie świątynie otwarto jednego dnia. Oprócz prezydenta Egiptu i zwierzchnika koptyjskiej Cerkwi, patriarchy Tawadrosa II, w uroczystości wziął udział wielki imam islamskiego uniwersytetu Al-Azhar Ahmad Tayyeb, przedstawiciele chrześcijańskiego i muzułmańskiego duchowieństwa, generałowie i politycy. Przybyli także prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas i sekretarz generalny Ligi Państw Arabskich Ahmed Abul-Gheit.
W związku z nieustającym terrorystycznym zagrożeniem, w nowej stolicy kraju zostały podjęte podwyższone środki bezpieczeństwa. Dzień wcześniej w Egipcie, przy próbie dokonania zamachu terrorystycznego w cerkwi Bogarodzicy i św. Merkurego z Cezarei, zabito jednego i raniono dwóch policjantów.
6 stycznia prezydent i towarzyszące mu osobistości przebywały także na modlitwie w meczecie.
– W ten radosny dzień jesteśmy świadkami, jak nasz ukochany kraj zapisuje nową kartę w historii cywilizacji – powiedział patriarcha Tawadros II na uroczystości otwarcia meczetu. – Jesteśmy świadkami bezprecedensowego wydarzenia: minarety meczetu obejmują się z dzwonnicami soboru Narodzenia Chrystusa, otwierając nowe horyzonty przed naszym państwem, dzięki szczerym i pełnym miłości darom i wysiłkom egipskiego narodu.
– Jesteśmy i zawsze będziemy jednością – powiedział przed początkiem bożonarodzeniowej wieczerni w nowym koptyjskim soborze prezydent as-Sisi. – Rok temu, na Boże Narodzenie w kairskim soborze św. Marka, powiedziałem patriarsze Tawadrosowi, że wkrótce będziemy obchodzić zakończenie budowy meczetu i soboru w nowej stolicy. I ta obietnica się spełniła.
Prezydent dodał, że jego rząd zamierza wybudować jeszcze czternaście nowych miast, w których równolegle zostaną zbudowane i meczety, i cerkwie. Ahmad Tayyeb podkreślił, że w historii Egiptu zdarza się to po raz pierwszy. – To wcielenie ducha braterstwa i miłości – dodał imam Al-Azhar.
Nowa koptyjska cerkiew o powierzchni 7500 m2 może pomieścić 8,2 tys. osób. Jej jedyna kopuła o średnicy 40 metrów rozpięta jest na wysokości 39 metrów, a dwie dzwonnice przewyższają ją o 21 metrów. Cały soborowy kompleks z dużą i małą cerkwią, patriarszą rezydencją, salą przyjęć, szkołą parafialną, zajmie powierzchnię 63 tys. metrów kwadratowych.
Sobór wzniesiono w ciągu dwóch lat.
Od kilku lat egipski rząd buduje nową stolicę kraju. Nowe miasto, którego nazwa nie została jeszcze ujawniona, powstaje między przeludnionym Kairem i Suezem. W przyszłej stolicy ma mieszkać pięć milionów osób.
Miasto jest budowane na powierzchni 700 kilometrów kwadratowych. Obejmie dzielnicę biznesową, zaoferuje 1,75 mln stałych miejsc pracy. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji parki rozrywki, lotnisko, elektrownie, 700 przedszkoli, 1250 ośrodków religijnych, ponad 600 przychodni zdrowia.
Rozpoczęta w 2015 roku budowa nowej stolicy ma potrwać jeszcze cztery lata. Nowe miasto odciąży osiemnastomilionowy Kair, którego ludność podwoi się w ciągu najbliższych 40 lat.

Francja

Małe poświęcenie cerkwi
w Strasburgu
Małego poświęcenia cerkwi Wszystkich Świętych w Strasburgu dokonał biskup korsuński Nestor.
Budowa świątyni rozpoczęła się pięć lat temu. Posesję przekazało prawosławnej wspólnocie w arendę na 99 lat miasto Strasburg. Budowa finansowana była ze środków prywatnych.
– Ofiarodawcami byli nie tylko nasi parafianie, ale i mieszkańcy innych krajów. Duża część wpłat nadeszła z Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec. Były także przekazy pieniężne z USA, Kanady, Polski, Wielkiej Brytanii, nawet Japonii. Chciałbym podkreślić, że wśród ofiarodawców są także Francuzi, którzy choć nie są prawosławni, z dużą życzliwością odnoszą się do budowy naszej świątyni – podkreślił proboszcz, ihumen Filip Riabych.
Wcześniej, przez dziesięć lat, nabożeństwa odbywały się w zaadaptowanym na cerkiew garażu.
Świątynia w kształcie namiotu może pomieścić około trzystu osób. Jej wysokość z krzyżem wynosi 41 metrów. Tempo prac przyspieszyło zaangażowanie w nie światowej sławy dyrygenta narodowej orkiestry Rosji Władimira Spiwakowa, dzięki któremu udało się pozyskać głównych ofiarodawców.
Po małym poświęceniu w świątyni będą odprawiane Liturgie. Wielkiego poświęcenia cerkwi ma dokonać w 2019 roku patriarcha Kirył.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

na podst. pravoslavie.ru
sedmitza.ru
tłum. Ałła Matreńczyk
fot. pravoslavie.ru

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token