Numer 2(404)    Luty 2019Numer 2(404)    Luty 2019
fot.Anna Radziukiewicz
Pomnik ofiar bieżeństwa i tych którzy po powrocie odradzali prawosławie
Komitet Budowy Pomnika
Początek XX wieku przyniósł światu trudne chwile, także ludziom, którzy byli mieszkańcami ziemi podlaskiej i chełmskiej. Świat ogarnęły działania wojenne, które nie ominęły także terenów, zamieszkiwanych przez naszych przodków. Odcisnęły się one również piętnem na ich codziennym życiu. Spora część społeczeństwa, chroniąc życie, opuściła swoje ziemie i udała się w daleką drogę. Nie zawsze bezpieczną, gdyż nie wszyscy z niej wrócili.
Ci co wrócili, doznali na swojej ziemi kolejnego szoku. Bywało, że rodzinny skrawek ziemi okazywał się zajęty przez obcych. Często zastana ziemia i chaty były spalone, a domostwa rozgrabione.
Los, chociaż nie był łaskawy, wyzwalał w powracających siły do odbudowy swego życia. Prawosławna ludność, doznając trudności, starała się odnaleźć na ziemi, która była ich własnością – a oni tu byli od zawsze.
Z wiernymi wracali również duchowni Cerkwi prawosławnej. Administracyjnie nie zawsze chciano uznać ich za prawowitych właścicieli świątyń, starano się rugować i umniejszać rolę duchowieństwa prawosławnego, a obiekty sakralne niszczyć, nawet całkowicie.
Możemy więc mówić o trudnym losie zarówno parafian, jak i ich opiekunów duchowych, którzy wspólnie i często z uporem musieli przywracać życie religijne oraz chronić swe świątynie.
Po ponad stu latach naszym obowiązkiem jest przypominać o tamtych czasach, aby w naszej świadomości utrwaliła się pamięć o tych jakże dramatycznych przeżyciach. Stąd powstała idea budowy pomnika, upamiętniającego wszystkie ofiary związane z okresem „bieżeństwa”, oraz poświęcić go także wszystkim tym, którzy przywracali na ziemi podlaskiej naszą świętą wiarę prawosławną.
W związku z powyższym prosimy serdecznie wspomóc budowę pomnika, m.in. dokonując wpłat na konto w PKO BP:
97 1020 1332 0000 1202 1088 0781.

Komitet Budowy Pomnika


Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token