Numer 4(406)    Kwiecień 2019Numer 4(406)    Kwiecień 2019
fot.
Do Serbii oraz Kosowa i Metochii
Michał Czykwin
Już po raz kolejny parafia św. Jana Teologa w Białymstoku zaplanowała wyjazd do Serbii. Celem pielgrzymki jest południowa Serbia oraz region Kosowa i Metochii, kolebka serbskiego państwa i duchowości. Kosowo, umęczone i prześladowane w ostatnich latach, wciąż jest siedzibą wielu monasterów i świątyń, które przetrwały i wciąż tętnią życiem. Zachowały się tam średniowieczne świątynie z bogatą historią, wspaniałymi freskami i przepiękną architekturą.
Pielgrzymi będą się modlić w miejscach świętych, gdzie przechowywane są niezliczone relikwie i cudotwórcze ikony, miejsca, w których służbę Bogu sprawowali najwięksi serbscy święci, począwszy od świętego Sawy, skończywszy na patriarsze Pavle. Nie zabraknie spotkań z Serbami, którzy pozostali w Kosowie i zyją w enklawach.
Tegoroczna pielgrzymka przebiega też przez południową Serbię z najsłynniejszym serbskim monasterem – założoną przez św. Sawę w XIII wieku Wielką Ławrą Studenica, średniowiecznymi monasterami Sopoćane, Cyrna Reka czy słynne Dziurdziewi Stupowi i najstarszą na Bałkanach czynną świątynią – cerkwią św.  Apostoła Piotra w Nowym Pazare, którą zbudowano w VII wieku. Uzupełnieniem programu jest pobyt w Belgradzie.

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token