Numer 5(407)    Maj 2019Numer 5(407)    Maj 2019
fot.Andrzej Charyło
Wielkopostna pielgrzymka do Poczajowa
Andrzej Charyło
W wielkopostnej pielgrzymce do Ławry Poczajowskiej na Ukrainie, od 28 do 31 marca, wzięła udział młodzież z białostockich parafii Zmartwychwstania Pańskiego, św. ap. Jana Teologa i św. wielkomęczennika Pantelejmona oraz kilku innych, także osoby starsze. Pielgrzymami opiekowali się ojcowie Marek Wawreniuk, Piotr Kiryluk i Andrzej Misiejuk.
Po całonocnej podróży pielgrzymi przybyli do skitu św. Anny w Onyszkowcach, gdzie znajduje się źródło z cudowną, uzdrawiającą wodą. Następnie odwiedzili żeński monaster Objawienia Pańskiego w Krzemieńcu, którego historia sięga roku 1636. W godzinach popołudniowych dotarli do Ławry Zaśnięcia Najświętszej Bogarodzicy w Poczajowie, gdzie wzięli udział w wieczornym nabożeństwie.
Poranek rozpoczął się od Liturgii w soborze Świętej Trójcy. Następnie pielgrzymi oddali pokłon Poczajowskiej Ikonie Matki Bożej, relikwiom św. Hioba i św. Amfilochiusza, a także weszli do pieczary, która była miejscem odosobnionej modlitwy św. Hioba. Odwiedzili też najważniejsze miejsca kompleksu ławry, łącznie z cmentarzem monasterskim, gdzie znajduje się grób, w którym spoczywało ciało św. Amfilochiusza przed jego kanonizacją, zapoznali się z historią i aktualną sytuacją monasteru. Dotarli także do skitu Świętego Ducha, gdzie pokłonili się licznym świętościom – ikonom, relikwiom i krzyżowi św. Nikity Słupnika. W sobotę wieczorem uczestniczyli w całonocnym czuwaniu Niedzieli Krestopokłonnoj, sprawowanym pod przewodnictwem metropolity poczajowskiego Włodzimierza (Moroza) w soborze Zaśnięcia Bogarodzicy. Podczas nabożeństwa, trwającego pięć godzin, śpiewały trzy chóry.
Niedziela, ostatni dzień pobytu, rozpoczęła się Liturgią w soborze Świętej Trójcy. Pielgrzymi przystąpili do Eucharystii. W drodze powrotnej odwiedzili sobór Zaśnięcia Bogarodzicy we Włodzimierzu Wołyńskim.

Andrzej Charyło
fot. autor

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token