Władyka Abel wyraził ogromną radość, że doszło do upamiętnienia postaci tak ważnej dla Wielkiego Księstwa Litewskiego, Rzeczypospolitej, ale przede wszystkim prawosławnych dawnej i obecnej Rzeczypospolitej, w tym dla Lublina, jako że książę był fundatorem lubelskiej katedralnej cerkwi i członkiem lubelskiego prawosławnego bractwa.
Władyka Jerzy powiedział: – Jestem głęboko przekonany, że prędko doczekamy się momentu, kiedy będziemy się modlić i za kniazia i do kniazia, bo historia upomina się, by znalazł się on wśród wielkich ksiażąt, którzy zostali ogłoszeni świętymi.
Wyraził też radość, że w uroczystościach bierze udział także dowództwo stacjonującej w Lublinie wielonarodowej brygady im. Księcia Konstantego Iwanowicza Ostrogskiego, ojca Bazylego, reprezentującej Polskę, Litwę i Ukrainę.
Życzenia, byśmy doczekali się szybkiej kanonizacji księcia, skierował władyka szczególnie do zarządu Fundacji Ostrogskiego, dziękując obecnym w Lublinie jej przedstawicielom – Annie Radziukiewicz i Eugeniuszowi Czykwinowi – za pielęgnowanie pamięci o kniaziu, zwłaszcza poprzez przyznawanie Nagrody Ostrogskiego wybitnym osobom z całego świata, zasłużonym na polu rozwoju duchowości, myśli i kultury prawosławia oraz działalność na rzecz jednania chrześcijan.
Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, obecny na uroczystościach, wyraził radość z z przyjacielskich relacji z Cerkwią prawosławną na lubelskiej ziemi. Wojewodzie towarzyszył jego doradca Bartosz Rybak. Na uroczystościach była obecna osoba niezwykle zasłużona dla świata nauki i lecznictwa prof. Elżbieta Starosławska, dyrektor Centrum Onkologicznego Ziemi Lubelskiej.
Konsul generalny Ukrainy Wasilij Michajłowicz Pawluk podziękował władyce Ablowi za opiekę nad pamięcią kniazia, syna, przykładając współczesne kategorie, kilku narodów – Ukraińców, Białorusinów, Litwinów i Polaków.
fot. Anna Radziukiewicz
Pamięci kniazia Konstantego Bazylego Ostrogskiego
Władyka Abel wyraził ogromną radość, że doszło do upamiętnienia postaci tak ważnej dla Wielkiego Księstwa Litewskiego, Rzeczypospolitej, ale przede wszystkim prawosławnych dawnej i obecnej Rzeczypospolitej, w tym dla Lublina, jako że książę był fundatorem lubelskiej katedralnej cerkwi i członkiem lubelskiego prawosławnego bractwa.Władyka Jerzy powiedział: – Jestem głęboko przekonany, że prędko doczekamy się momentu, kiedy będziemy się modlić i za kniazia i do kniazia, bo historia upomina się, by znalazł się on wśród wielkich ksiażąt, którzy zostali ogłoszeni świętymi.
Wyraził też radość, że w uroczystościach bierze udział także dowództwo stacjonującej w Lublinie wielonarodowej brygady im. Księcia Konstantego Iwanowicza Ostrogskiego, ojca Bazylego, reprezentującej Polskę, Litwę i Ukrainę.
Życzenia, byśmy doczekali się szybkiej kanonizacji księcia, skierował władyka szczególnie do zarządu Fundacji Ostrogskiego, dziękując obecnym w Lublinie jej przedstawicielom – Annie Radziukiewicz i Eugeniuszowi Czykwinowi – za pielęgnowanie pamięci o kniaziu, zwłaszcza poprzez przyznawanie Nagrody Ostrogskiego wybitnym osobom z całego świata, zasłużonym na polu rozwoju duchowości, myśli i kultury prawosławia oraz działalność na rzecz jednania chrześcijan.
Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski, obecny na uroczystościach, wyraził radość z z przyjacielskich relacji z Cerkwią prawosławną na lubelskiej ziemi. Wojewodzie towarzyszył jego doradca Bartosz Rybak. Na uroczystościach była obecna osoba niezwykle zasłużona dla świata nauki i lecznictwa prof. Elżbieta Starosławska, dyrektor Centrum Onkologicznego Ziemi Lubelskiej.
Konsul generalny Ukrainy Wasilij Michajłowicz Pawluk podziękował władyce Ablowi za opiekę nad pamięcią kniazia, syna, przykładając współczesne kategorie, kilku narodów – Ukraińców, Białorusinów, Litwinów i Polaków.
fot. Anna Radziukiewicz






Twoja opinia