Numer 6(408)    Czerwiec 2019Numer 6(408)    Czerwiec 2019
fot.Anna Radziukiewicz
15 lat OrthPhoto
Dorota Wysocka
Internetowy serwis fotograficzny OrthPhoto.net skończył piętnaście lat. W 2004 roku grupa osób związanych z serwisem cerkiew.pl, w tym Aleksander Wasyluk, który do dziś jest jego koordynatorem, postanowiła powołać serwis skupiony wyłącznie na prawosławiu – pięknie świątyń, Liturgii, zajęciach wiernych, znaczących i tych mniej znaczących wydarzeniach. Autorem mógł być każdy, nieprawosławni również, ważny był tylko temat.
Cała działalność OrthPhoto, i tak jest do dziś, oparta była na zasadzie wolontariatu. Każdy zarejestrowany użytkownik, z dowolnej części świata,  na równych prawach amator i profesjonalista, sam umieszczał zdjęcia i komentarze. To nigdy nie miał być serwis polskojęzyczny, kierowany tylko do swoich.
Od razu się spodobał. Jego podstawowa baza to teraz około stu tysięcy zdjęć z ponaddziewięćdziesięciu krajów. Dzięki takiej obfitości można było pomyśleć o albumach ujętych w serię „Kolory prawosławia”. Polska, Rosja, Gruzja, Bułgaria, Cypr… W ślad za nimi o wystawach, pokazywanych w wielu krajach, w salach wystawowych i w plenerze.
Wystawą, właściwie wystawami, postanowiono też uczcić jubileusz. Pierwsza, 38 fotografii, stanęła w Białymstoku na Rynku Kościuszki, ma tam pozostać do 1 czerwca, druga, około stu pięćdziesięciu zdjęć, zawisła po obu stronach ogrodzenia soboru św. Mikołaja, na pewno na dłużej. Wernisaż obu odbył się 11 maja, obie też wzbudzają duże zainteresowanie.
Jubileusz jest okazją do podsumowań. A te nie zawsze są radosne. Serwis nie kurczy się, ale nowych użytkowników – i nowych zdjęć –  przybywa wolno, brakuje chętnych do działań organizacyjnych, gdyż  od początku prowadzone są społecznie, a także nowych inicjatyw.
Opiekunowie serwisu serdecznie zapraszają na swoją stroną – można tylko pooglądać, można wrzucić zdjęcie, można  zgłosić własny pomysł lub zgłosić się do realizacji innego. Warto!

Dorota Wysocka
fot. autorka

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token