Numer 6(408)    Czerwiec 2019Numer 6(408)    Czerwiec 2019
fot.Anna Radziukiewicz
Po opieką Bogarodzicy
(ecz)
Dość nieoczekiwanie, obok cieszącego się światową renomą hajnowskiego festiwalu cerkiewnych śpiewów, zaistniał w Bielsku Podlaskim jeszcze jeden międzynarodowy festiwal, którego ideę zawarto w nazwie „Pod opieką Bogurodzicy”,  w całości poświęcony Bogarodzicy.
„Z historią Bielska Podlaskiego  – napisał inicjator festiwalu, o. Jerzy Bogacewicz – jest nierozerwalnie związana cerkiew Preczystieńska, a w szczególności znajdująca się w niej Ikona Najświętszej Bogarodzicy, zwana Bielską, ofiarowana przez królową Helenę, żonę Aleksandra Jagiellończyka w 1507 roku. Poprzez tę ikonę od ponad pięciuset lat Najświętsza Bogarodzica nieustannie opiekuje się naszym miastem i regionem”.
I to właśnie modlitwy kierowane do Preczystej, i utwory muzyczne Jej poświęcone wykonywane są podczas festiwalu. Dlatego też festiwal nie ma charakteru konkursu, co także podkreśla jego modlitewny wyraz wdzięczności za wstawiennictwo Bogarodzicy.
Obawy, że bielski festiwal będzie konkurencją dla hajnowskiego okazały się nieuzasadnione. Świadczy o tym udział w nim renomowanych chórów z Polski i zagranicy – w tym roku w Bielsku wystąpiły chóry z Białorusi, Serbii i Ukrainy – oraz duże zainteresowanie mieszkańców Bielska i okolic.
Organizatorami festiwalu, obok parafii Preczystieńskiej w Bielsku Podlaskim, jest Fundacja Domów Kultury Prawosławnej Diecezji Warszawsko-Bielskiej.

(ecz)

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token