Numer 6(408)    Czerwiec 2019Numer 6(408)    Czerwiec 2019
fot.Anna Radziukiewicz
Prawosławie na świecie
oprac. Ałła Matreńczyk
Chiny
Pascha w katedralnym soborze
w Szanghaju
Po raz pierwszy od wielu lat prawosławni Szanghaju mogli uczestniczyć w paschalnym nabożeństwie w katedralnym soborze Ikony Matki Bożej Sporucznica (Orędowniczka) grzesznych, który znajduje się na terenie byłej francuskiej koncesji. – Nasi wierni pochodzą nie tylko z Rosji, także USA, Serbii, Grecji, Mołdawii, Francji, Włoch, Niemiec, Kirgizji, Uzbekistanu, Kanady, Ukrainy – podkreślił proboszcz o. Jan Szczełkow. – A dla wielu z nich była to unikalna okazja, by zajść do zamkniętej od dziesięcioleci cerkwi, co świadczy o rosnącym zaufaniu i przyjaźni między narodami Rosji i Chin.
– To historyczne wydarzenie w życiu prawosławnej wspólnoty miasta – powiedział  konsul Rosji w Szanghaju Aleksy Jewsikow, podkreślając że nabożeństwo jest jednorazową akcją i odbywa się za zgodą miejscowych władz.
W latach 20 i 30 XX wieku, kiedy w Szanghaju przebywała około 30 tys. uchodźców z Rosji, zbudowano dwanaście prawosławnych cerkwi, w tym także domowych. Do naszych czasów zachowały się jedynie budynki dwóch – katedralnego soboru ikony Matki Bożej „Orędowniczka grzesznych” i soboru św. Mikołaja, świątyni-pomnika cara Mikołaja II. Własność ruskiej Cerkwi w Chinach, w tym także świątynie w Szanghaju, została przekazana chińskiemu rządowi w 1956 roku w oparciu o radziecko-chińskie porozumienie.
Sobór pozostawał otwarty do 1965 roku, do śmierci ostatniego biskupa Chińskiej Prawosławnej Cerkwi, władyki Siemiona (Du). Jedyne nabożeństwo w soborze po jego zamknięciu odbyło się w maju 2013 roku, podczas pobytu w Chinach patriarchy Kiryła.
Służby w świątyni, która mieściła dwa tysiące wiernych i trzystuosobowy chór, rozpoczęły się w 1937 roku.

Cypr

Powrócił relikwiarz z 1835 roku
15 maja relikwie dziewięciu świętych po ponad czterdziestu latach zwrócono na Cypr. Cenny relikwiarz został skradziony z cerkwi św. Mamasa w miejscowości Morfu po inwazji tureckiej na Cypr w 1974 roku. Kilka tygodni temu odnaleziono go na jednej z licytacji w domu aukcyjnym Hargesheimer w Düsseldorfie w Niemczech. Po ustaleniu, że relikwiarz posiada status skradzionego i znajduje się w nielegalnym obrocie, zarząd przedsiębiorstwa aukcyjnego odkupił go od właściciela i przekazał w darze metropolii Morfu. Drewniany relikwiarz ma formę książki, z zewnątrz pokryty jest skórą. Znajdują się w nim relikwie świętych – m.in. Filipa (I w.), Charalambosa (II w.), Pantelejmona (III w.), Mamasa (III w.), Neofita (XII-XIII w.). Wewnątrz na srebrnym okładzie wyryta jest data wykonania – 1835 rok.

Egipt

Na ratunek rękopisom
W monasterze św. Katarzyny u podnóży Góry Synaj zespół specjalistów z Grecji fotografuje z wykorzystaniem najnowocześniejszych, specjalnych technik cyfrowych tysiące kruchych starożytnych chrześcijańskich rękopisów, w tym także jedne z najstarszych kopii Ewangelii, donosi agencja Reuters. Mimo burzliwej historii, w monasterze zachował się bogaty zbiór manuskryptów i ikon. Ale celem islamskich bojowników, którzy  zniszczyli niezliczone kulturalne artefakty  i dokumenty w Syrii i Iraku, stały się też chrześcijańskie cerkwie na mało zaludnionym Synaju. I choć monaster św. Katarzyny leży w bezpieczniejszej, południowej części półwyspu, także tutaj w 2017 roku państwo islamskie dokonało ataku na najbliższy posterunek policji, podczas którego jeden oficer został zabity.
– Niespokojne  czasy wymagają szybkiego zakończenia tego projektu – powiedział arcybiskup Synaju Damian, zwierzchnik monasteru św. Katarzyny.
Celem przedsięwzięcia jest utworzenie pierwszego cyfrowego archiwum wszystkich 4500 manuskryptów biblioteki, rozpoczynając od 1100  tekstów po arabsku i syryjsku, uważanych za szczególnie rzadkie i cenne.
Realizacja tak skomplikowanego zadania może zająć ponad dziesięć lat. Prace rozpoczęły się w minionym roku. Wykonuje je niekomercyjna organizacja badawcza „Biblioteka elektroniczna najstarszych rękopisów” we współpracy z monasterem św. Katarzyny i elektroniczną biblioteką najstarszych rękopisów kalifornijskiego uniwersytetu w Los Angeles. Biblioteka poinformowała, że zacznie umieszczać rękopisy w Internecie w kolorze jesienią 2019 roku.
Monaster znajduje się u podnóża Góry Synaj, na której – zgodnie z tradycją – prorok Mojżesz otrzymał Dziesięć Przykazań. UNESCO wpisało ten region na listę światowego dziedzictwa, argumentując decyzję  jego świętym statusem w chrześcijaństwie, islamie i judaizmie. Wspólnota św. Katarzyny została założone w VI wieku  i jest najstarszym otwartym po dziś dzień  monasterem. 
Najsłynniejszym manuskryptem biblioteki monasteru jest słynny „Kodeks Synajski” z IV wieku – grecki rękopis Biblii, który zawiera najstarszy zachowany pełen tekst Nowego Testamentu. Duża część kodeksu przed rewolucją przechowywana była w Rosji, ale została sprzedana przez władze za granicę. Jego karty znajdują się obecnie w kilku instytucjach.
Drugim słynnym kodeksem w monasterskiej bibliotece jest „Codex Syriacus”, starożytna kopia Ewangelii w języku syryjskim. Niektóre rękopisy są manuskryptami, np. medycyny czy greckiej klasyki.
Zdaniem dyrektora biblioteki Michela Phelpsa cyfryzacja tylko pierwszej części tekstów – syryjskoarabskich rękopisów – zajmie około trzech lat, jej koszt wyniesie 2,75 mln dolarów.
Cały projekt obejmie pełniejszą wersję zbiorów niż te dotychczasowe, umieszczone na mikrofilmach przez bibliotekę Kongresu USA i Narodową Bibliotekę Izraela.

Jordania

Na remont Grobu Pańskiego
Król Jordanii poinformował, że pokryje niektóre wydatki związane z remontem Grobem Pańskiego, przekazała agencja informacyjna Romfea. Abd Allah II przeznaczy na ten cel część nagrody Templetona, którą otrzymał w 2018 roku.
Król Jordanii już wcześniej przekazywał dary Jerozolimskiej Prawosławnej Cerkwi, m.in. na zagospodarowanie miejsca Chrztu Pańskiego na rzece Jordan.
Patriarcha Teofil serdecznie podziękował królowi. – Dar ten odzwierciedla osobiste oddanie króla sprawie bezpieczeństwa i przyszłości Jerozolimy jako strażnika chrześcijańskich i muzułmańskich świętych miejsc w mieście – powiedział.
Nagroda Templetona jest wyróżnieniem, przyznawanym corocznie od 1972 roku osobom indywidualnym za „wyjątkowy wkład w afirmację duchowego wymiaru życia poprzez spostrzeżenia, odkrycia lub działalność”. Wręcza ją w pałacu Buckingham książę Edynburga Filip, jej wartość finansowa przekracza wartość nagrody Nobla.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Na podst. pravoslavie.ru
oprac. Ałła Matreńczyk
orthochristian.com, romfea.news
oprac. Andrzej Charyło

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token