Numer 7(409)    lipiec 2019Numer 7(409)    lipiec 2019
fot.
Siedemdziesięciolatka z Lubina
Anna Rydzanicz

17 czerwca 2019 roku w drugi dzień świąt Zesłania Ducha Świętego parafia prawosławna Świętej Trójcy w Lubinie uroczyście świętowała jubileusz siedemdziesięciolecia. Liturgii przewodniczył arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy, witany w drzwiach świątyni przez najmłodszych parafian w łemkowskich strojach, starostę Bazylego Dziadyka oraz jej proboszcza, o. prot. Bogdana Repełę, który nakreślił historię lubińskiej parafii.
Pierwszą Liturgię w 1949 roku odprawił o. Jan Lewiarz, proboszcz Zimnej Wody i tę datę uważa się za rzeczywisty początek wspólnoty. Wtedy też zgłosił władzom potrzebę zorganizowania w Lubinie parafii prawosławnej dla siedemdziesięciu mieszkających w mieście i wokół niego rodzin, Łemków i Ukraińców wysiedlonych z własnej ziemi w ramach akcji Wisła, niezależnie od istniejących już parafii w Studzionkach i Zimnej Wodzie. Miejscowe władze, niechętne inicjatywie, odmawiały, szacując że powiat zamieszkuje tysiąc osób wyznania prawosławnego, z czego siedemset pięćdziesiąt korzysta z cerkwi w Zimnej Wodzie, a pozostali uczęszczają do kościoła rzymskokatolickiego. Skoro kolejnych przesiedleń się nie planuje, problem nie istnieje.

Dopiero 9 stycznia 1951 roku, w trzeci dzień Świąt Bożego Narodzenia, erygowano parafię (jako filię Zimnej Wody), a w maju odprawiono pierwszą Liturgię w poewangelickim, wzniesionym techniką szachulcową (mur pruski),  kościele w rynku. Zniszczona w około sześćdziesięciu procentach  świątynia, z powybijanymi oknami i dziurawym dachem, wymagała natychmiastowego remontu. Parafianie podczas pierwszych nabożeństw płakali, ponieważ budynek w żaden sposób nie kojarzył im się z cerkwiami, które musieli opuścić w Polanach, Myscowej, Chyrowej i innych miejscowościach. Dzięki ogólnometropolitalnej zbiórce w 1952 roku rozpoczęto prace naprawcze. Niestety, brak środków na ich dokończenie sprawił, że parafia zaczęła rozglądać się za mniejszym, nie tak zniszczonym i łatwiejszym w utrzymaniu obiektem.

 

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Anna Rydzanicz
fot. ze strony lubin.cerkiew.plTwoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token