Numer 7(409)    lipiec 2019Numer 7(409)    lipiec 2019
fot.
Naszemu Władyce - młodzież

Minęły dwa lata od odejścia od nas arcybiskupa Jeremiasza. Wspominamy go jako osobę pełną nadziei, miłości, niezmiernie ciepłą i radosną, będącą zawsze blisko młodych ludzi. Wciąż żywe pozostają jego słowa oraz duchowe wskazówki, dzięki którym wielu z nas odnalazło drogę do Boga. Władyka kochał młodzież i zawsze starał się być blisko niej. Tak było na początku lat osiemdziesiątych, gdy rodziło się bractwo, i później, gdy ruszały pierwsze pielgrzymki, a spotkania na Świętej Górze Grabarce przyciągały tysiące nastolatków i studentów. Był też z młodzieżą w XXI wieku, gdy kolejne pokolenia poszukiwały odpowiedzi na nurtujące ich pytania o otaczający świat. Władyka utwierdzał nas w przekonaniu, że bycie prawosławnym to duma i radość. Zachęcał do pielęgnowania własnej kultury oraz narodowych tradycji. Pamiętamy władykę ze wspólnych nabożeństw, ze spotkań „100 pytań do…”, podczas których dzielił się z swoją profesorską wiedzą w sposób normalny i zrozumiały dla każdego młodego człowieka. Pamiętamy władykę siedzącego z nami przy ognisku, gdy wsłuchiwał się w śpiew ludowych piosenek, niejednokrotnie, subtelnie, cicho nucąc je razem z nami. Taki były nasz władyka – zawsze z młodzieżą. Dzisiaj, gdy zapytamy o władykę Jeremiasza osoby, które go znały, dawną młodzież i tę obecną, wielu, bez względu na to jaką funkcję piastuje i jaki zawód wykonuje, odpowie, że każdy coś władyce zawdzięcza. Jedni dostali radę i odnaleźli sens życia, inni otrzymali modlitwę i wsparcie w trudnych chwilach...

Młodzież – i ta osiemnastoletnia, która jeszcze zdążyła poznać władykę, i ta czterdziestoletnia, która władyce  chyba najwięcej zawdzięcza, i ta sześćdziesięcioletnia oraz starsza, która zawsze mówi, że bez władyki Jeremiasza nie byłoby bractwa – podziękowała władyce, który na zawsze pozostanie w naszej modlitewnej pamięci. Podziękowała symbolicznie, bo w postaci krzyża, który stanął na Świętej Górze Grabarce, w miejscu, w którym arcybiskup Jeremiasz z młodzieżą przebywał najczęściej. Poświęcenie  krzyża  odbyło  się  12 maja 2018 roku podczas XXXIX  Paschalnej Pielgrzymki Młodzieży na Świętej Górze Grabarce. Inicjatorzy, członkowie koła bractwa św. św. Cyryla i Metodego przy parafii Wszystkich Świętych w Białymstoku, nie zdołali zgromadzić środków na pokrycie wszystkich kosztów upamiętnienia. Dlatego prosimy o wpłaty na konto:

Monaster św.św. Marty i Marii na Świętej Górze Grabarce 17-330 Nurzec Stacja 54 8061 0003 0000 9957 2000 0010 z dopiskiem: „Krzyż dla władyki”.


Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token