Numer 11(413)    Listopad 2019Numer 11(413)    Listopad 2019
fot.Wiaczesław Perek
Kapliczka w Białowieży
Piotr Bajko
Z własnej praktyki przewodnickiej wiem, że odwiedzający Białowieżę turyści zwracają uwagę nie tylko na żubry i bogactwo natury. Zawsze byłem mile zaskoczony, gdy ktoś z grupy wyłuskiwał oczami na szlaku turystycznym jakieś obiekty i prosił, by o nich coś opowiedzieć. 
W ogóle spacer po Białowieży może dostarczyć miłośnikom starej architektury wielu wrażeń. Już w samym centrum miejscowości, przy ulicy Sportowej, wpada w oczy malownicza kapliczka prawosławna z 1897 roku. Jest to jeden z najczęściej fotografowanych i filmowanych miejscowych obiektów sakralnych. W okresie, gdy w Białowieży organizowano międzynarodowe plenery malarskie, kapliczka była często uwieczniana na obrazach. Trafia też od czasu do czasu na widokówki.

Obecne położenie kapliczki jest wtórne. Pierwotnie znajdowała się na obrzeżu dawnej wsi Stoczek, która obecnie jest częścią Białowieży. Kapliczka stała na rogu obecnej ulicy Stoczek i Zaułka Osoczników. W tamtym okresie właśnie mniej więcej w tym miejscu kończyły się zabudowania wsi, jej wschodni kraniec sięgał okolic obecnego Zaułka Bartników.
Ciekawe są okoliczności, w jakich wystawiono kapliczkę. W połowie sierpnia 1897 roku do Białowieży doprowadzono kolej, a już 8 września tegoż roku przyjechał tutaj car Mikołaj II z gośćmi na polowanie. Była to jego druga wizyta w Białowieży, ale pierwsza w roli władcy imperium rosyjskiego. Trzy lata wcześniej wielki książę Mikołaj przyjeżdżał do Puszczy Białowieskiej z ojcem, carem Aleksandrem III, jako następca tronu. W Białowieży oddano wówczas do użytku okazały pałac – carską rezydencję myśliwską.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Piotr Bajko
fot. archiwum autora

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token