Numer 12(414)    Grudzień 2019Numer 12(414)    Grudzień 2019
fot.Anna Radziukiewicz
Świątynia ma 700 lat
Dorota Wysocka
Ząbkowice Śląskie to kilkunastotysięczne miasteczko położone ponad sześćdziesiąt kilometrów od Wrocławia. Cennych zabytków tu niewiele, turystów przyciąga głównie przekonanie, że to tu narodził się potwór Frankenstein, który za sprawą powieści i filmów zamieszkał w zbiorowej wyobraźni.

Prawosławnych mieszka także garstka. W 1966 roku, gdy zakładano wspólnotę, było ich o wiele więcej, stu kilkudziesięciu. Na siedzibę wybrano dawną kaplicę szpitalną św. Jerzego, od XIV wieku należącą do powołanego podczas wypraw krzyżowych zakonu rycerskiego Bożogrobców, którzy w Ziemi Świętej strzegli pielgrzymów, a po powrocie do Europy zaangażowali się w pracę charytatywną, w tym opiekę nad chorymi.
Była już wtedy w opłakanym stanie. Podczas prac remontowych pod białą warstwą odkryto wspaniały, choć bardzo zniszczony fresk, przedstawiający Zwycięzcę. Dużo wcześniej, w latach trzydziestych, na sąsiedniej ścianie odsłonięto inny, z cyklem pasyjnym. Prace konserwatorsko-remontowe wymagają dużych nakładów, nie na siły maleńkiej parafii, ale wciąż, małym krokami, trwają.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Na podstawie www.diecezjawroclawsko-szczecinska.pl
Dorota Wysocka
fot. Jan Demczuk

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token