Numer 12(414)    Grudzień 2019Numer 12(414)    Grudzień 2019
fot.Anna Radziukiewicz
W małej parafii
o. mitrat Stanisław (Eustachy) Strach
W artykule o parafii prawosławnej w Trnavie na Słowacji wspomniałem, że w dzień Ścięcia Głowy św. Jana Chrzciciela udałem się z panią Darią, chórzystką i cztiecem z Trnavy, do parafii prawosławnej w Bánovcach nad Bebravou, miasteczku liczącym niespełna dwadzieścia tysięcy mieszkańców, położonym u podnóża Wzgórz Stražowskich, u zbiegu rzek Radiša i Bebrova. Archeolodzy uważają, że już w IX wieku, był to znaczący ośrodek. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście Villa Ben znajduje się w karcie padarunkowej węgierskiego króla Andrzeja II z 1232 roku. Prawa miejskie Bánovce otrzymały w XIV wieku.

Głównymi zabytkami w mieście są gotycki kościół św. Mikołaja z XV wieku, później wzbogacony o styl renesansowy i barokowy, stojący na cmentarzu, i synagoga z XIX wieku. W centrum miasta dominuje rzymskokatolicki kościół Świętej Trójcy z 1802 roku.
Po drugiej wojnie w mieście rozwinął się przemysł maszynowy (fabryka samochodów Tatra, dobrze znanych także w Polsce), meblowy i tekstylny.
Historia parafii prawosławnej w Bánovcach związana jest z pojawieniem się w mieście na początku lat 90. ubiegłego stulecia prawosławnych przesiedleńców z dawnego Związku Radzieckiego, mających słowackie lub rusińskie korzenie. Wzięła ich pod opiekę prawosławna diecezja w Preszowie.
Parafia prawosławna w Bánovcach została erygowana 1 listopada 1999 roku i chociaż na początku na Liturgii zbierało się 80-90 osób, z czasem liczba wiernych zaczęła się zmniejszać. Zdecydowało o tym kilka czynników. Po pierwsze nie stworzono warunków do stałego odprawiania nabożeństw (brak świątyni), po drugie brak mieszkania dla duchownego, po trzecie niedobór duchownych, po czwarte bezrobocie w Bánovcach i okolicznych miasteczkach, z których ludzie zaczęli wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy. W końcu ostatni, piąty, czynnik – część przesiedleńców porzuciła wiarę ojców na rzecz Kościoła rzymskokatolickiego.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

o. mitrat Stanisław (Eustachy) Strach

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token