Numer 12(414)    Grudzień 2019Numer 12(414)    Grudzień 2019
fot.Anna Radziukiewicz
Śpiew z głębi serca
Andrzej Charyło
W Siemiatyczach w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego od 15 do 17 listopada odbył się XVI Międzynarodowy Przegląd Pieśni Religijnej i Paraliturgicznej. W ciągu trzech dni wystąpiło ponad dwadzieścia chórów parafialnych i zespołów świeckich między innymi z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Drohiczyna, Hajnówki, Lublina, a także z Białorusi i Ukrainy. Głównym celem przeglądu jest popularyzacja dziedzictwa duchowo-muzycznego Cerkwi prawosławnej i próba ocalenia od zapomnienia pieśni paraliturgicznych.
Twórczość hymnograficzna stanowi świadectwo pobożności prawosławnych wiernych. Pieśni w prostych słowach wyrażają głębię wschodniej duchowości i ukazują piękno zachowanej tradycji. Podczas przeglądu prezentowane są utwory często nieznane lub też zapomniane, znalezione w starych, ręcznie pisanych zbiorach. Siła tego śpiewu tkwi we wspólnocie człowieka z człowiekiem i człowieka z Bogiem. Śpiew cerkiewny nie jest tylko artystycznym operowaniem głosem podczas wykonywania utworów muzycznych, czyli zwykłym odtwarzaniem nut, lecz powinien wydobywać się z głębi serca i duszy. Najważniejsza w śpiewie cerkiewnym jest duchowość i unikanie formalizmu. Związana jest z tym również ogromna odpowiedzialność dyrygenta, który powinien być nie tylko dobrym muzykiem, ale również człowiekiem prawdziwie wierzącym i umiejącym jednoczyć ludzi, a nie dzielić. Te zasady są realizowane przez chóry uczestniczące w siemiatyckim corocznym wydarzeniu.

Podczas przeglądu biskup siemiatycki Warsonofiusz zwrócił się do zgromadzonych: – Teksty prostych pieśni paraliturgicznych trafiają do serc ludzi. Otrzymaliśmy tę duchową spuściznę od naszych rodziców, dziadów, pradziadów. Starajmy się to bogactwo doceniać, zachować i przekazać naszym przyszłym pokoleniom. Mam nadzieję, że ten przegląd będzie kontynuowany jak najdłużej i nadal zachowa wieloaspektowość twórczą i kompozytorską. Niech ta inicjatywa jednoczy nas wszystkich wokół naszego Stwórcy, Boga, Jezusa Chrystusa.

(ciąg dalszy dostępny w wersji drukowanej lub w E-wydaniu Przeglądu Prawosławnego)

Andrzej Charyło, fot. autor

Twoja opinia


imię:
email:
komentarz
wpisz tekst z obrazka: token